facebook izleme kodu

Bir arkadaşlık sitesinde ya da bir arkadaşlık uygulamasında profil oluşturmaya karar verdiğinizde, en büyük endişelerinizden birinin de, anonim olarak kalıp kalamayacağınız olması son derece doğaldır.

Elbette ki herkes, bir arkadaşlık uygulaması üzerinden kendine aprtner aradığınızı arkadaşlarının, ailesinin ya da akrabalarının bilmesini istemez ve tam bu noktada şu soru da akla gelmektedir; bir profil oluşturduğunuzda, önüne gelen herkes kişisel bilgilerinizi rahatlıkla görebilecek mi?

Bu bağlamda, Tinder mobil uygulaması, herkesin ilgisini üzerine çekmeyi başardı ve bugünkü yazımızda Tinder stalklamanın ne olduğu ve buna karşı nasıl güvende kalabileceğinize dair daha fazla detayı ele alacağız.

Arkadaşlık Uygulamalarının Herhangi Bir Tehlikesi Var Mı?

Tinder Stalk nedir?

Tinder stalk, şöyle tanımlanabilir: Tinder profilinizdeki resminizi ve adınızı kullanarak, adınız soyadınız gibi kişiler bilgilerinizi keşfeden, böylece Facebook sayfanıza ulaşabilen ya da sizi gerçek hayatta bulabilen kişilerin yaptığı eylemdir.

Tinder uygulaması son derece popülerdir ve akıllı telefonlara yaklaşık 100 milyon kez indirilmiştir. Bu rakam, tüm dünya nüfusunun %1,4’üne denk geliyor…
Danimarka, Hollanda, Belçika gibi birçok ülkede şu anda en popüler mobil uygulama olduğu biliniyor ve ciddi bir ilişki arayabileceğiniz bir arkadaşlık uygulamasından ziyade bir flört uygulaması gibi çalışıyor.

Ücretsiz olarak profil oluşturabileceğiniz ve böylece diğer kişilerin de profillerini görebilme fırsatı yakalayabileceğiniz gerçeği, kesinlikle en belirleyici etkenlerden biri, ancak bu durum, kimlerin sizin bilgilerinize erişebileceği üzerinde herhangi bir denetiminizin olmadığı anlamına geliyor.

Bunun sebebi, Tinder uygulamasının, Facebook hesabınız ile bağlantılı olmasıdır ve sonuç olarak herkes sizin profilinizi görebilir, ilgi duyduğunuz ve “evet” cevabını verdiğiniz herkes Facebook profilinize erişebilir, fotoğraflarınızı görebilir ve hakkınızdaki bilgileri rahatlıkla okuyabilir.

Tinder uygulaması, Instagram ile de aynı şekilde çalışır, insanlara son 34 fotoğrafınızı görebilme izni sağlarsınız, elbette yine her ikiniz de “evet” cevabı verdiyseniz…

Tinder uygulaması üzerinden diğerlerini nasıl stalklayabileceğinize dair çok sayıda rehbere internet üzerinden erişebilirsiniz ve bu problemleri göz önünde bulundurarak, Tinder uygulamasının güvenilirliğini test eden bir araştırma yapılmıştır.

Araştırma çalışmasında, -50 erkek, 50 kadın olmak üzere- 100 Tinder profili, nasıl rahatlıkla stalklanabileceklerinin görülmesi için test edilmiştir. Sonuçların gösterdiğine göre, 100 profilden 60’ının, kişisel bilgilerine ulaşabilmek ya da yaşadığı yeri keşfedilmek mümkün olmamıştır.

Bu 100 profilden 40’ı için ise hikâye bambaşka bir yönde gelişmiş ve sadece kişisel bilgileri keşfedebilmek değil, aynı zamanda kişinin tam zamanlı olarak yerinin bile öğrenilebildiği gözlemlenmiştir.

Bir Fotoğraf İle Nasıl Bulunabilirsiniz?

Google’ın Görsel Arama denilen bir özelliği vardır ve eğer Facebook, Twitter, Instagram ya da diğer herhangi bir sosyal ortamda kullandığınız resmin aynısını Tinder uygulamasında da kullanıyorsanız, başkalarının, bu görsel arama fonksiyonunu kullanarak, diğer sosyal medya hesaplarınıza rahatlıkla ulaşabilme riski bulunmaktadır. Bu durum da, sosyal medyada paylaştığınız tüm kişisel bilgilerinize erişim iznini yabancılar sunuyor.

Google’daki bu görsel arama özelliği, dolandırıcıları tespit edebilmek için de kullanılabilir, ancak diğer yandan, diğer insanların kişisel bilgilerine erişebilmek için de kullanılabilmekte. En kötü durum senaryosuna göre, söz konusu stalker testiyle birlikte, adınız-soyadınız, ikamet adresiniz ve işyeriniz de tamamen keşfedilebilir durumda ve bu da, kişiyi, stalka ve tacize tam anlamıyla açık halde bırakmakta.

Stalklamanın Riski Ne Kadar Büyük?

Her şeyden önce, panik yapmaya hiç gerek olmadığını belirtelim. 100 kişinin 40’ı başlı başına büyük bir rakam olsa bile, bunun anlamı bu 40 kişinin hepsinin de stalklandığı demek değildir. Sayılar bize, sadece bir risk olduğunu söylüyor.

İkincisi, her ne kadar Tinder, Facebook hesabınıza bağlı olsa da, Tinder hesabınız ile Facebook profiliniz arasında, her şeyi görmelerine izin verebilecek doğrudan bir link belirtisi bulunmaz.

Eğer birinin, sizi stalklama ya da taciz etme niyeti varsa, bu kişinin, kişisel bilgilerinize ulaşabilmesi için bir dizi aramayı gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Test edilen en kötü durumlarda, adınız ve Google görsel arama, kişilerin Twitter hesaplarının bulunabilmesine zemin hazırlamıştır, böylece birinin son tweetlerini okuyabilir ya da bir modellik ajansında geçici iş bulduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Yine birkaç aramayla birlikte, adresine de ulaşabilirsiniz. Sadece beş dakika içerisinde, kişinin işyeri ve mevcut kariyeri tamamen ulaşılabilir hale gelmektedir.

Kendimi Nasıl Koruyabilirim?

Sadece çok küçük bir azınlık, Tinder uygulamasını indirip bir profil oluşturduklarında, sosyal medya hesaplarına erişimin ne kadar kolay hale geldiğini fark edebilmektedir.

Tinder uygulaması kullanıcılarının büyük çoğunluğunun, yaşı 18 ve 24 arasında değişen gençlerden olduğu düşünüldüğünde, çoğunun birçok sosyal medya platformunda aktif olduğunu, fotoğraflarını, duygu ve düşüncelerini paylaştığını söyleyebiliriz.

Bunların çok çok az bir kısmı, Tinder’daki profillerine Facebook gibi hesaplarını bağlarken, gizlilik ayarlarını değiştirmeyi akıl edebilmekte.

Genç insanların büyük bir bölümü arasında, öyle ya da böyle herkese açık olarak görülmeyi ikincil bir etken olageldi ve bunları çok azı, istenmeyen bir dikkat çekme riskini göz önünde bulundurmaktadır, ayrıca, böyle davranarak, istenmeyen kişilerin kendileri hakkında bilgilere ulaşamayacağını düşünmektedirler.

Birçok arkadaşı olan bir Facebook kullanıcısı olarak, zaten bilgilerinizin bir kısmının kısmen şeffaf olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
Nitekim diğer sosyal medya hesaplarınızı yeterince kısıtlı olarak düzenlediğinizi düşünmenize rağmen, Tinder’da satalklanma riskinin çok az bir kısmını ortadan kaldırmış olursunuz.
Arkadaşlık Uygulamalarının Herhangi Bir Tehlikesi Var Mı?

Kendinizi korumak için, aşağıdaki önlemleri almanızı tavsiye ederiz:

Stalklanmaya maruz kalmamak için verebileceğimiz önerileri üç bölüm halinde sunabiliriz.

Her sosyal medya platformunda aynı profil resmini kullanmaktan kaçının. Yani, Tinder, Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vs. gibi sitelerde farklı profil resimlerini kullanın. Tinder uygulamasında kullandığınız profil resminiz, başka herhangi bir yerde kullanılmış ya da paylaşılmış olmamalıdır.

Eğer önlem almak istiyorsanız, asla adınızı ve soyadınızı açık bir şekilde paylaşmayın. Mümkünse bir lakap ya da benzeri bir kullanıcı adı kullanın. Bazı durumlarda, LinkedIn gibi sitelerde, bunu yapmanız yasaktır, ancak mümkün olan yerlerde, sadece bir takma isim kullanın.

Çeşitli sosyal medya paltformlarında çok sayıda arkadaşı olan biriyseniz, Facebook gibi sitelerde, kapalı (gizli) fotoğraf albümleri oluşturun, böylece, kimlerin fotoğraflarınızı görebileceğini kontrol altına almış olursunuz. Tinder’daki profil resminizi, başka bir sosyal medya sitesinde kullanmadığınız ya da herhangi bir yerde paylaşmadığınız bir fotoğrafla değiştirin. Aynı şekilde, Facebook zaman tünelinizin, sadece güvendiğiniz arkadaşlarınıza açık olduğundan emin olun.

scroll up