facebook izleme kodu

Günümüzde, yüz binlerce insan, online çöpçatanlık hizmetlerinin nimetlerinden faydalanmaktadır ve eğer siz de internet üzerinden kendinize bir partner arıyorsanız, hangi çöpçatanlık türünün size uygun tür olduğunu konusunda pek emin olamamanız oldukça doğaldır.

Uygun bir online arkadaşlık sitesi aramaya başladığınızda, hemen fark edeceksiniz ki birçok site kendini çok farklı yollarda tanıtmaktadır. Bunlardan bazısı, kendilerinin çöpçatanlık hizmeti sunduklarını söylerken, bazıları da kişisel reklam terimini kullanmaya özen göstermekte.

Başlamanıza yardımcı olmak için, iki farklı türü de buraya aldık ve hangi noktalarda birbirlerinden farklı olduklarını, artılarını ve eksilerini sizler için derledik.

Kişisel reklamlar

Kişisel reklam portallarına, genellikle, bekâr üyelerin kısa açıklamalarla kendi profillerini oluşturdukları, belki birkaç fotoğraf ekledikleri ve bir partner bulamaya çalıştıkları arkadaşlık siteleri denmektedir.

Profilinizi ve resminizi ekledikten sonra, bir arkadaşlık sitesindeki diğer profiller arasında gezintiye çıkabilir, profilinizi beğenen kişilerin yazdıkları e-postalara ya da sorulara cevaplar verebilirsiniz.
Hangi siteyi kullandığınıza da bağlı olarak, yüzlerce, binlerce profil arasında gezinmek fazlasıyla zaman alıcı olabilir, ayrıca, sizin beyaz atlı prensiniz olacak kişiyi kolaylıkla gözden kaçırabilirsiniz. Bunca profil arasında, her birini detaylıca okumak zaman alıcı olsa da çok önemlidir.

Kişisel reklamlar için bir portal olmasının en önemli avantajı, kullanımının genellikle ücretsiz ya da çok çok ucuz olmasıdır. Bir arkadaşlık sitesini kullanma amacınıza bağlı olarak, birçok kişinin, uzun soluklu bir ilişki yerine daha kısa belki de tek gecelik ilişkiler bulmak için de bu ücretsiz portalları kullanması hem bir avantaj hem de bir dezavantaj olabilir.

Kişisel reklamları kullanan bir arkadaşlık sitesinin dezavantajlarından biri de, herkesin profilinizi görebiliyor olmasıdır. Bir profil yaratmak ücretsiz olduğundan ve bir profil oluşturan herkesin görünebilmesi sebebiyle, profilinizin ya da fotoğrafınızın arkadaşlarınız ve aileniz tarafından tanınması olasıdır ve bu durum sizi biraz huzursuz edebilir.

Bir profil oluştururken sunulan bilgilerin herhangi bir yolla kontrol edilememesinden dolayı, bu arkadaşlık sitelerinde sayısız sahte profile rastlayabilirsiniz. Sahte bir profil, herhangi gerçek bir kişiyi temsil etmemekle birlikte çeşitli amaçlar için oluşturulmuş profillerdir.

Bu amaçlardan biri, sizi arkadaşlık sitesinin ücretli bir üyesi yapmak için ikna etmek olabilir, dolayısıyla, eğer bu kişisel reklamları tercih eden bir arkadaşlık sitesini kullanıyorsanız, size kimin yazdığına dikkat etmelisiniz. Sahte arkadaşlık sitelerinin nasıl tespit edilebileceğine dair yazdığımız makale göz atmanız, bu tür sitelerde dolandırılma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Çöpçatanlık vs. kişisel reklam – Sizin için hangisi daha iyi?
Çöpçatanlık

Çöpçatanlık, esasen iletişimi kolaylaştırmak için güzel bir yoldur. Tıpkı kişisel reklamlarda oluğu gibi, çöpçatanlık sitesine de bağlı olarak bir profil oluşturursunuz ardından, soruları siteden siteye değişen çeşitli bir anketler doldurursunuz.

Bazı tipik sorular genellikle dış görünüm, ilgi alanları ve partnerinizde aradığınız özellikler gibi sorulardır. Bu formu doldurduğunuzda, cevaplarınız özel çöpçatanlık yazılımlarınca incelenir, potansiyel partnerlerinizin cevaplarıyla karşılaştırılır ve ardından size uygun talipler hakkında çeşitli önerilerle karşılaşırsınız.

Uygun bir partner aramak için profiller arasında göz gezdirmenin daha çok tercih edildiğini düşünebilirsiniz, ancak bu yöntemin de sizin için birçok avantajı vardır.

Belki de en bariz avantajı, sadece çöpçatan tarafından seçilen profillerin sizi görebilmesine ve okuyabilmesine olanak tanındığı için anonim olarak kalabilme seçeneğidir. Profil oluşturulurken girilen bilgiler genellikle kontrol edildiğinden, potansiyel eşleşmelerinizden edindiğiniz bilgilerin birçoğunun da köklerinin gerçeğe dayandığını bilirsiniz ve bu sebeple çok az sayıda sahte profil vardır (ne yazık ki).

Bir diğer çok önemli avantajı ise, partner adaylarınızın, çeşitli psikolojik ve kişisel kriterlere dayalı olarak çöpçatanlık süreci tarafından sadece sizin için seçilmesidir. Bu durum da yüksek başarı oranı elde edilebilmesini ve uygun partner adaylarını sadece profile bakarak aramaya çalışmaktan kurtarılmanızı sağlar.

Çöpçatanlık platformlarının en başta gelen belirgin dezavantajı fiyatlardır. Bir abonelik ücreti olarak yıllık tam tamına 50.000$ talep eden site örnekleri vardır! (en pahalı çöpçatanlık sitelerini buradan görebilirsiniz) Bununla birlikte, her ne kadar sadece fiyat bir garanti olarak düşünülmese de, en azından profil oluşturan bireylerin, ilişki arama konusunda gerçekten ciddi kişiler olduğu ve tek gecelik bir şeyler aramadığı noktasında bir gösterge olabilir.

Bir çöpçatan sitesindeki 3-6 aylık üyeliklerin fiyatlarının yaklaşık olarak 200-400$ arasında seyretmesi sebebiyle, bu siteleri kullanan bekâr üyelerin anket sorularını genellikle doğru cevapladıkları düşünülmektedir, bu da, doğru partneri bulabilme şansınızı önemli ölçüde arttırmaktadır.

Öyleyse neden hala online tanışma tercih ediliyor?

Çöpçatanlık vs. kişisel reklam – Sizin için hangisi daha iyi?Şimdi, neden online tanışmaya ihtiyacınız olduğuyla ilgili kendi kendinize sorular soruyor olabilirsiniz. Eski moda yöntemlerle dışarıya çıkmak ve partilere katılarak partner aramak daha iyi değil mi?

Evet, yüz yüze yapılan tanışmalarda bambaşka bir elektriklenmenin yaşandığı doğrudur, ancak bunu ne sıklıkla yaşayabiliyorsunuz? Pek azımız, bir partner arama aracı olarak, zaman alıcı, renklendirilmiş bir sosyal hayat geliştirilebilme şansınıza ve zamanına sahibiz ve nadiren buna zaman ayırabildiğimizde ise, bilindik her zamanki yerlere gidip her zamanki şeyleri yapıyoruz, böyle bir durumsa sonucun da çok farklı olması beklenemez elbette.

Ve acı bir gerçekle yüzleşmek gerek ki, eğer bir moda ajansında çalışmıyorsanız ya da belki de saçı sakalı ağarmış biriyseniz, bu yöntemle bir partner bulabilme şansınız maalesef önemli oranda azalmaktadır. Potansiyel partnerinizin, kişiliğiniz ve ilgi alanlarınızla uygun olarak size sunulduğu bir çöpçatanlık sitesinde profil oluşturarak bu duruma geçici bir çözüm üretebilirsiniz.

İşte tam da bu nedenle, çöpçatanlık siteleri, kişisel reklam kullanan arkadaşlık sitelerine göre partner bulma konusunda çok daha başarılı. Kişisel reklamlı sitede, insanların, öncelikle olarak profil resimlerine bakma ve sonra bu resimler yeterince “ilgi çekiciyse” profil detaylarını okuma eğilimleri vardır. Ancak elbette normal bir arkadaşlık sitesinde de başarı elde edebilmek de mümkündür!

Dahası, uyumluluk kriterlerine dayalı olarak potansiyel partnerleriniz size sunulduğunda, bir ilişkiyle sonuçlanmasa bile aranızda arkadaşlık tohumları çoktan ekilmiş olabilir.

scroll up