facebook izleme kodu

Gay arkadaşlık

gay arkadaşlık siteleri

Tanışma, ırkınız, yaşınız, cinsiyetiniz ne olursa olsun son derece çetrefilli bir iştir. Pek çok “Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler” diye adlandırılan kural vardır ve uzun süre devam edebilmek çok zor olabilir. Bununla birlikte, bir gecede kendinizi yeni bir aşka yelken açmış olarak bulabilirsiniz, ancak hayat arkadaşı bulabilmek çok zordur. Tüm bu huzursuzluklar, Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Transgender (LGBT) topluluğu için çok ama çok daha fazladır. Ama endişelenmeyin! Gay arkadaşlık, hem artık çok yaygın, hem de bir hayat arkadaşı ya da geçici eğlence arayan herhangi birinin uygulayabileceği kolaylıkta!


En eşcinsel arkadaşlık sitesi
[wp-svg-icons icon="heart" wrap="i"][wp-svg-icons icon="heart" wrap="i"][wp-svg-icons icon="heart" wrap="i"][wp-svg-icons icon="heart" wrap="i"][wp-svg-icons icon="heart" wrap="i"]

Sayfayı Ziyaret Et

Gay tanışma, eski ve geleneksel olanın ötesine geçip, modern ve alışılmadık ilişkilere öncülük ederek, bugünün toplumsal normlarına göre çok daha belirgin ve çok daha kışkırtıcı bir duruş sergiliyor. LGBT toplulukları, son derece korkusuz, cesur bireylere sahip olmasıyla meşhurdur ve dünya, eşcinselliğin bir akıl hastalığı olarak görüldüğü günlerden bu yana çok yol kat etti, ancak hala pek çok insanın kalbinde ve zihin yer alan önyargılardan kurtulmuş değiliz.

Her ne kadar pek çok insan daha kabullenici ve açık fikirli bir tutum benimsemiş olsa da, hala çevrelerinde kendilerine göre alışılageldik olmayan birinin gezinmesinde son derece rahatsız olmaya devam edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Hatta bu rahatsızlık, LGBT bireylere yönelik taciz ve şiddet eylemlerine varan seviyelere ulaşabilmekte. Bu durum da hayatı, özellikle de tanışmayı, tam bir felakete dönüştürüyor.

Bu durum, son derece korkutucu ve baş belası bir hâl alabiliyor. Şanslıyız ki, LGBT tanışmasını ve sosyal hayatı önemli ölçüde kolaylaştıran gay tanışma uygulamaları ve sosyal medya platformlarıyla dolu bir çağda yaşıyoruz. Dahası, LGBT topluluklarında yer alanların sesleri kalabalıklar içerisinde her gün daha da fazla yükseliyor, böylece toplum tarafından çok daha hızlı bir şekilde kabul görebiliyorlar.

gay arkadaşlık siteleriEşcinseller için arkadaşlık siteleri

Sık sık, “Aaa, gay misin? Bir arkadaş bulmak senin için çok zor olmalı” ya da “Flört edeceğin kişiyi nasıl buluyorsun?” gibi sorular soran insanlarla karşılaşıyoruz ve itiraf edelim ki bu soruları duymak oldukça sinir bozucu. Bununla birlikte, bu sözler pek de doğru sayılmaz. Her ne kadar LGBT topluluğu için biraz daha zor olduğu doğru olsa da, söz konusu online tanışma olduğunda en az heteroseksüel insanlar kadar yaratıcı ve becerikli olabilirler.

Bu yazının ilerleyen bölümlerinde, hemen yükleyip kaydolabileceğiniz birkaç gay tanışma sitesi ve uygulaması anlatacağız.

Nerede tanışılır?

Yıllardır içine gizlendiğiniz kabuğunuzdan yeni yeni dışarı adım atıyorsanız, tanışma çok zor olabilir, çünkü her şeyden önce, nereden başlanılacağını bilmiyorsunuzdur. Muhtemelen, çevrenizdeki insanlara bile gay arkadaşlık dünyasına adım atacağınızdan bahsetmemişsinizdir bile. Çünkü yaparsınız, en yakınlarınızda tarafından bile hemen aşağılanır, kalbinizi kıracak sözler duyarsınız.

LGBT olmak, fazlasıyla özel olmak demektir, aynı zamanda flört etmenin çok zor olduğu anlamına da gelir. Çünkü sizinle aynı ilgi alanlarına sahip lezbiyen, gay, biseksüel ya da trans bireylerle nerede karşılaşacağınız hakkında en ufak bir fikriniz yoktur. Neyse ki, eşcinsel tanışma, mümkün olduğu aklınıza bile gelmeyen pek çok yerde gerçekleşebilir.

1. Gay tanışma siteleri

Gay arkadaşlık siteleri, fark insan karakterlerine yönelik farklı zevkler ve farklı konularda hizmet veren pek çok farklı biçimde faaliyet göstermektedir. Özellikle siyahilere, yaşlı eşcinsellere, yerel tek gecelik ilişkilere ve hatta eşcinsel gençlere yönelik olarak tasarlanmış pek çok gay arkadaşlık uygulaması vardır. Her bir uygulamanın, geniş yelpazede bir özgeçmiş skalasına sahip kişilerin, arzu ettikleri ruh ikizlerini bulmalarını sağlayan detaylı kayıt süreçleri ve filtreleme seçenekleri bulunmaktadır.

Gay gençler için, Gabile.com kayıt olunabilecek en iyi site olarak öne çıkıyor. Gabile.com 300 binden fazla üyesi ve aylık 1 milyona varan ziyaretçisiyle, sadece genel anlamda en popüler Türk tanışma sitesi olmakla kalmıyor, yalnız gençler için de en popüler gay arkadaşlık sitesi olma özelliğini taşıyor. Tanışma, neredeyse tamamen sayılarla alakalıdır ve Gabile’nin de sizleri bekleyen tam 300 bin üyesi var!

gay arkadaşlık siteleriOrta yaşlılar için, Gay.gen.tr, 1 milyona varan aylık kullanıcı kapasitesi ile orta yaşlı yalnız eşcinseller arasında son derece popüler. Kolay bir ara yüze sahip olan site, özellikle buluşma konusunda çok etkili.

Yaşlı eşcinsel bireyler için ise, Elitask.com sitesi 50 yaş üzeri kişilere hitap etmesiyle biliniyor ve çok geniş ve aktif bir kullanıcı tabanına sahip. Sezgisel tasarımı ve kişilik eşleştirme sistemi sayesinde, Elitask.com bütün ayak işlerini sizin yerinize hallediyor.

Ve son olarak, yerel eğlenceler ve tek gecelik ilişkiler arasın gay bireyler için, Gaysohbet.gen.tr, bütün sahtekârlıklardan uzak olabileceğiniz ve tek gecelik heyecanlar yaşayabileceğiniz tek adres diyebiliriz – üstelik birilerinin sizi kandırdığından da endişelenmenize gerek yok. Her ay yaklaşık olarak 1 milyon insan, ateşli eğlenceler ve küçük yaramazlıklar bulmak için siteyi ziyaret ediyor ve bu ziyaretçilerin %60’ından fazlası ise erkek.

Ne duruyorsunuz, haydi gezintiye!

2.   Gay tanışma uygulamaları

LGBT topluluğu için de sosyal ağ uygulamaları üzerinden arkadaş edinmek oldukça kolay. Hemen her bir uygulamada yer alan arama özelliği, olduğunuz yerden, yakın zamanda giriş yapmış olan ya da yaşadığınız yerde bulunup yeni üye olan diğer gay, lezbiyen ya da biseksüel bireyleri bulmanıza imkân tanıyor. Bunun yanı sıra aramalarınızı, boy, yaş ve diğer fiziksel özellikler arasından istediklerinizi seçerek filtreleyebiliyorsunuz. Dilerseniz, konumunuzu gizleyebilmeniz de cabası!

Listemizin en başında yer alan gay arkadaşlık uygulamaları şunlardır; OkCupid, Grindr, Her, Hornet, Jack’d ve Scruff. Ayrıca, bu gay tanışma uygulamaları farklı buluşturma seçeneklerine de sahip; örneğin bazıları sadece erkeklerle erkekleri buluştururken, bazıları kızlarla kızları ya da erkeklerle kızları birlikte buluşturabiliyor. Bazı uygulamalar ise sadece aktif bireylerle pasif bireyleri, bazıları ise yalnızca biseksüel bireyleri buluşturuyor. Herkes için bir seçenek mutlaka var.

Gay arkadaşlık uygulamalarının pek çoğu, iPhone, iPad ve Android cihazlarla uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İster tek gecelik kaçamaklar arıyor olun, isterseniz arkadaşlık kurmak istiyor olun, isterseniz de ciddi romantik ilişkiler arzuluyor olun, bu gay tanışma uygulamaları, çevrenizde yaşayan diğer gay, lezbiyen ya da biseksüel üyeler arasında rahatlıkla profil gezintisi yapabilmenizi sağlıyor. Bir kuruş bile ödemeden mesaj gönderebilir ya da mesaj alabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz bu uygulamaları hemen, şu anda indirmeye başlayarak, hafta sonunuzu yalnız geçirme derdinden anında kurtulabilirsiniz.

gay arkadaşlık siteleri3.   Facebook

İnsanlar Facebook üzerinden birbirleriyle iletişime geçerler ve daha sonra, yeterince yakınlaştıklarını hissettikleri anda gerçek hayatta, yani yüz yüze buluşmaktan çekinmezler. Bilinen evrenin yarısının Facebook’ta hesabı var, bu da demek oluyor ki, birçok LGBT birey, vaktinin çoğunu Facebook’ta geçiriyor, peki siz ne duruyorsunuz? Ortalama bir kişi günde en az birkaç saatini sitede geçiriyor ve LGBT topluluk grupları ve sayfaları günden güne hızla büyüyor.

4.   Lise/üniversite buluşmaları

İşte bu, mezun olduğunuzdan itibaren hayatınızdan çıkan kişilerle tekrar iletişime geçmenin gerçekten ilginç bir yolu. Lise ve üniversite buluşmalarının büyük çoğunluğunda şahit olabileceğiniz gibi, insanlar zamanla hayatlarında pek çok değişiklik yapmaktadırlar, cinsel tercihleri gibi. Bir düşünsenize…

Eşcinsel olduğunu açıklayan bireylerin yaş ortalaması her geçen gün düşüyor, elbette bunda günümüz dünyasında, genç insanların internet üzerinden çok daha fazla bilgiye erişebiliyor olmasının da payı var. Öte yandan, 40’lı, 50’li yaşlarda olup da eşcinsel olduğunu açıklayan insanların sayısı da hiç de azımsanacak gibi değil. Ve emin olun bu insanlar bu tip buluşmalara katılmaya özen gösteriyor, siz de bunu denemelisiniz.

5.   Gönüllülük

Hayvan barınakları, siyasi ve aktivist örgütler ve etkinlikler, ya da sizi neşelendiren her neyse; yerel tiyatro grubu, gay ya da lezbiyen koro, LGBT Topluluk Merkezi, yardımlaşma oluşumları, şiddetle mücadele programları, amatör müzik grubu ve daha pek çok şey bu kategori altında değerlendirilebilir. Ve unutmayın, kendi LGBT ailenizi kurmanızın en kolay yollarından biri de şehrinizde gerçekleşen ONUR yürüyüşlerinde aktif bir gönüllü olarak yer almaktır. Hemen katılabileceğiniz çok çeşitli organizasyonlar bulunmakta, kısacası kendinizi oturduğunuz koltuktan kaldırmayı başarın ve dışarı çıkın!

Bunların, çevrenizde yaşayan diğer LGBT bireyleri bulmak için uygun yerler olduğunu hala ikna olmadınız mı?

gay arkadaşlık siteleri

Gay tanışma önerileri

1.  Açık Fikirli Olun

İster gay erkeklere, ister lezbiyenlere, ister biseksüellere isterseniz de transgender bireylere ilgi duyuyor olun, tanışma ve arkadaşlık mutlaka birtakım kurallar gerektirir. Listenin en başında yer alan kuralımız ise, asla karşınızdaki insandan olduğunun ötesinde bir şeyler beklememektir. Asla fazla seçici olmayın! Her zaman yediğiniz yemekten çok farklı, bambaşka bir yemek servis edildiğinde, tadına bakmadan nasıl olduğunu bilemezsiniz, değil mi? Deneyin, belki de çok seveceksiniz! Yolunuza çıkan ve hoşunuza giden herkese bir şans verin, çünkü ne kaçırdığınızı asla bilemeyebilirsiniz.

2.   Hiç Acele Etmeyin!

Listemizin ikinci sırasında yer alan madde ise, en azından ikinci randevuya kadar asla ama asla onunla yatmayın. Söz konusu gay arkadaşlık olduğunda, evet, akla gelen ilk düşünce seks olabilir. Ama bu yerleşmiş algıya rağmen, asla hemen yelkenleri suya indirmeyin, çünkü bir insanda sadece çarşaf üzerindeki hareketlerinin çok daha fazlası vardır! Elbette, inci tanesi gibi dizilmiş karın kasları olabilir ya da uğruna ölebileceğiniz inanılmaz seksi bir kalçası. Peki ya gözleri? Ve fikirleri? Kesinlikle bir insanın gözlerinde de saf bir seksilik ve tamamen güvenebileceğiniz sırlar saklıdır! Özellikle de romantik bir ilişki arıyorsanız, olayı hemen yatağa bağlama konusunda acele etmenize hiç gerek yok. Flört ettiğiniz kişiyi tanımanın tadını çıkarın önce!

Elbette, tek gecelik rahat bir ilişki aramıyorsanız. Çünkü eğer aradığınız şey buysa, hemen piyasaya çıkın ve anın tadını çıkarın!

gay arkadaşlık siteleri3.   Hızlı İlerlemeyin

Listemizin üçüncü sırasında, flört edilen kişi hemencecik arkadaşlarla tanıştırmamak geliyor. İkiniz arasındaki ilişki pek de sağlıklı gitmediğinde işler oldukça garip bir hâl alabilir, çünkü böylesi bir durum muhtemelen şu iki şekilde sonuçlanacaktır:

  • Birbirlerinden hoşlanmaya başlayacaklar, öyle ki ikiniz ayrılsanız bile eski flörtünüzü sık sık görmeye devam edeceksiniz. (Garip derken bundan bahsediyorduk!).
  • Dostlarımız, gerçek kişiliklerimiz hakkında diğerlerinin bilmediği pek çok sır bilirler, dolayısıyla flörtünüzü arkadaşlarınızla tanıştırdığınızda, birkaç biradan sonra masada konuşulmaya başlanacak hakkınızdaki utanç verici hikâyelere hazırlıklı olun.

Bu nedenle, eğer birini daha iyi tanımaya planlıyorsanız, daha yavaş ve sakin adımlar atmanız ve gösterişten uzak, sessiz-sakin mekânlarda baş başa görüşmeniz daha iyi olacaktır.

4.   Kendinizi Küçümsemeyin

Ve son olarak, ne kadar değerli olduğunu sorgulamayın, sorgulanmasına izin vermeyin. Güven bir kişinin giyebileceği en seksi giysidir ve eğer, sevgiye lâyık olduğunuza inanıyorsanız, masanın karşı ucunda oturan kişinin site ilgi duyup duymaması bu durumu değiştiremez. Biraz bencillik iyidir, dünyada sizden değerli kimse olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Yukarıda sıraladığımız, ‘potansiyel bir partner nerede bulunur’ ve ‘potansiyel partnerinize nasıl davranmalısınız’ konulu ipucu listelerimizle, artık, gay tanışma sahnesine adım atmaya hazır mısınız? Cesur olun ve biraz eğlenmeyi unutmayın! Eğer sizin de gizli saklı ipuçlarınız varsa, mutlaka bizimle paylaşın, böylece biz de bu ipuçlarını takip uygulamaya başlayabiliriz!

scroll up