facebook izleme kodu

Piyasada bulunan binlerce online arkadaşlık sitesi ile birlikte, internet, taliplerinizi bulabilmeniz için muhteşem bir platform haline geldi…ve elbette dolandırıcıları. Yaralı kalplerden faydalanmaya çalışan insanlarla konuşmaktan nasıl kurtulabilirsiniz? İşte dikkate alabileceğiniz birkaç seçenek:

İnternetten yeni tanıştığınız biriyle mesafeli ilişkiler kurmaktan kaçının. Size yakın yerlerde yaşayan insanlarla tanışmak, dolandırılma riskinizi azaltmaktadır, çünkü dolandırıcıların büyük çoğunluğu, yakalanma ihtimallerini azaltabilmek için, kendilerine uzak yaşan kimseleri hedef olarak seçerler.

İnternetten yeni tanıştığınız biriyle özel bilgilerinizi asla paylaşmayın. Birisiyle, kendinizle ilgili samimi ayrıntıları paylaşmadan önce, yüz yüze görüşene ve arada bir güven bağı oluşana kadar bekleyin. “Beyaz atlı prens” olduğunu düşündüğünüz biriyle, hayatınızın kıymetleri yönlerini paylaşmak insanın başını döndürür. Dikkatli olun, böyle yaparak, dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

Kendi ana dilleri ne? Bu ırkçı bir soru değil. Gerçek şu ki, arkadaşlık sitelerinde kişileri hedef alan kişilerin çoğu, Sovyet cumhuriyetlerinde ya da Batı Afrika’da ikamet etmekte ya da oralardan gelmektedir. Eğer Türkçeleri biraz da olsa kötüyse, kafanızda hemen bir ampul yanmalı ve alarmlar çalmalı.

Taliplerinizle tanışmadan önce arama motorlarında araştırın. Bu, birinin sosyal medya profilini dikizlemekle aynı şey değildir. Gönderdikleri e-postalardan bazı alıntıları kesin ve arama motoruna yapıştırarak, nelerle karşılaşacağınızı görün. Belki de mesajların o kadar da orijinal olmadığını görebilirsiniz. Dolandırıcılık mağdurlarının birçoğu, sizin gibi yanlış bir şeyler adım atmak üzere olan insanları durdurmak için, yazışmalarını internette paylaşmaktadır.

Partnerinizin resmini tineye.com sitesine yükleyin. Eğer fotoğraf başka birisine aitse, bu işlem aynı fotoğrafın başka nerelerde yayınlandığını gösterecektir. Fark edeceksiniz ki, arkadaşlık sitelerindeki birçok fotoğraf, sosyal medya sitelerindeki gerçek insanlardan “ödünç alınmaktadır”.

Online Tanışma Dolandırıcılığı Nasıl Önlenebilir?Ücretli arkadaşlık sitelerini kullanın. Sadece sitenin giderlerini karşılamanın yanı sıra, arkadaşlık sitelerinin aldıkları ücretler, gerçek üyelerle sahte üyeleri birbirinden ayırt etme işlevi görür.

Eğer bir kullanıcının kredi kartı sistemde kayıtlıysa, o kişiyle tanışmadan doğabilecek herhangi bir sorunda, üyeyi izleyebilmek çok daha kolay hale gelir. Elbette her ücretli arkadaşlık sitesi dolandırıcılardan arındırılmış değildir, ancak yine de, ücretsiz sitelere oranla çok daha azını barındırırlar.

Dikkatli olun. Eğer birisi, bir arkadaşlık sitesinde tanıştıktan çok kısa bir süre sonra size e-posta, IM ya da SMS yoluyla konuşmak istediğini söylüyorsa, bilgisayarınıza erişmek ve kişisel verilerinizi çalabilmek için sizi rahatlatmaya ve güveninizi kazanmaya çalışıyor olabilir.

Gerçekten askerler mi? Dolandırıcılıkların birçoğu, askerlerle çektirdiği fotoğraflarını paylaşan ve orduda çalışıyormuş gibi davranan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Böyle güven timsali biri olarak, “eve dönebilmek” ya da buna benzer uydurma nedenlerle sizden para talep etmeye başlıyorlar. Askerler onurlu insanlardır, internetteki yabancılardan hiçbir şey talep etmezler.

Bir yabancıdan gönderilen dosya eklerini asla açmayın. Eğer birisi size internetten bir fotoğraf ya da buna benzer bir dosya eki gönderdiyse, asla ve asla açmayın. Eğer gerçekten açmanız gerekiyorsa, öğeyi detaylıca tarayabilecek bir anti-virüs programı kullandığınızdan emin olun. Yabancılardan gelen dosya eklerinin çoğu, bilgisayarınıza erişim izni sağlayan virüs ya da buna benzer zararlı yazılımlardır.

Her duyduğunuz acıklı hikâyeye inanmayın. Birçok dolandırıcı, ölmüş çocuklar, hasta aile bireyleri, tutuklu arkadaşları ya da buna benzer trajik konularda hikâyeler uydurarak insanların duygularını istismar etmektedir. “Yakınlarda” olduklarını ve dar boğazdan kurtulmak için kredi kartınıza ihtiyacı olduklarını söyleseler bile, sizden bir şey isteyen birinin tuzağına düşmeyin.

Verdikleri numarayı en kısa sürede arayın. İnternette son derece güvenilir görünen birisi, telefonda konuşurken o kadar da ani manevralar yapamayabilir. Eğer size telefon numaralarını vermişlerse, kendinizinkini gizliye alın ve olası dolandırıcılığı önlemek için onları arayın.

Kara şöhrete sahipler mi? romancescams.org ve pigbusters.net gibi siteler, gerçek aşkı arayan kişileri avlayan kişilerin profillerini herkesle paylaşmaktadır. Konuştuğunuz kişinin, bu siteleri profillerden birine sahip olup olmadığından emin olun.

Online Tanışma Dolandırıcılığı Nasıl Önlenebilir?Şüpheli davranışları şikâyet edin. Diğerlerinin, sizin düştüğünüz tuzağın aynısına düşmesine engel olun. Bu tip kişileri, onlarla karşılaştığınız arkadaşlık sitesinin yöneticilerine, eğer mümkünse, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, vakit kaybetmeden şikâyet edin.

Bir yabancıya para göndermeyin. Eğer birisi sizden Western Union üzerinden biraz para göndermenizi rica ediyorsa, bilin bakalım bu nedir? Birkaç adım sonra paranızı sonsuza kadar kaybedeceksiniz.

scroll up