facebook izleme kodu

Çalışmalar gösteriyor ki; her 3 mutlu çiftten 1’i online tanışma siteleri üzerinden tanışmakta. Yaşadığımız sosyal medya merkezli dünyada, hemen hemen yaptığımız her şey tamamen internete bağlı durumda. İster yeni bir kariyer peşinde koşalım, ister arkadaşlarımızla iletişim halinde kalalım, ister bir bebek bakıcısı arayalım, istersek de şık bir restoranda akşam yemeği rezervasyonu yapalım, internetsiz olmaz. Hiç de sürpriz olmayan biçimde, dışarı çıkılacak bir erkek ya da kadın bulmak da yine internet üzerinden gerçekleşiyor.

Bahsedildiği gibi, online tanışma profili oluşturmak biraz korkutucu olabiliyor. Umutsuz ya da kendini beğenmiş biri olarak görünmeden kendinizi bir meta olarak boyayabilmeniz hiç de kolay değil. Uzmanlardan oluşan bir gruba, farkına varılacak bir online tanışma profili oluşturmak için neler gerektiğini sorduk.

ETKİLİ BİR ONLİNE PROFİL NASIL OLUŞTURULUR:

 • Arkadaşlarınızdan Yardım Alın:  Arkadaşlarınızdan profilinizi incelemelerini ve eklemeniz gereken bir şey olup olmadığı konusunda tavsiyeler vermelerini isteyin. Bazı zamanlar, arkadaşlarınız sizi kendinizden bile daha iyi tanıyabilir.
 • Klişeleri Kullanmayın: Herkesin kullandığı şu gibi cümleleri eklemeyin: “Sahilde yürüyüşe çıkmayı severim” ya da “gün batımını izlemeyi severim”. Bunları kim sevmez ki? Aksiyona davet eden cümleler ekleyin, tercihen benzersiz noktaları da içersin. “Yağmurda şemsiyesiz olarak dolaşmaya bayılırım” diyen kaç tane profile denk geldiniz? Bu söyleyen bir insan sizde de “mutlaka tanımalıyım” hissi uyandırmıyor mu?
 • Etkileşimli Hobilerden Bahsedin: İnsanlar, karmaşık hayatınıza nasıl girebileceklerini görselleştirmenizi isterler. İnsanlara, ilişkili olabilecekleri şeyleri listelediğiniz bir “giriş” imkânı verin. Kendinizi “internet manyağı” ya da “film tutkunu” olarak adlandırmanız, her zaman evde takıldığınız anlamına gelir. İnsanların da dâhil olabileceği hobileri listeleyin (örneğin: kamp yapmak, konsere gitmek ya da voleybol oynamak).
 • Online Tanışma – Kadın: Online Tanışma Profilinizi Öne ÇıkarınCanlı Fotoğraflar Kullanın: Neleri yapmayı sevdiğini gösteren profil fotoğrafları, insanların gözündeki sizi tanımlar. Eğer yüzünüzde kocaman bir gülümseme ile yokuştan aşağı kayak yaptığınızı gösterirseniz, insanlar mutlaka size cevap verecektir. Bu samimiyeti gösterir. Sonuçta, bir resim binlerce kelimeye bedeldir.
 • Pozitif Kalın: Kendiniz hakkında daima pozitif bir tonda konuşun. Online tanışma profilinizi, özgeçmişiniz (CV) olarak düşünün. Eğer profilinizi potansiyel işvereninize gösteriyor olsaydınız, sizi neden işe almamalarını gerektirecek nedenlerden bahseder miydiniz? Elbette hayır. Online tanışma profilinizde daima pozitif yönlerinizi vurgulayın.
 • Asla Abartmayın: Bir şeyler hakkında yalan söylemenin ya da bir şeyleri süslemenin hiçbir anlamı yok – çıktığınız kişi sizinle yüz yüze buluştuğunda zaten gerçek kilonuzu, saç dökülmenizi ya da işsiz olup olmadığınızı kendi gözleriyle görecek. Yanlış adımla başlamış olacaksınız ve büyük olasılıkla ikinci bir buluşma gerçekleşmeyecek. Dürüst olmak sizi harika olacak şekilde cilalamayacak olsa da, gerçekler hakkında yalan söylemek çok daha zarar vericidir.
 • Kesin Olun: Belirsiz olmayın – size sorulan sorulara cevap verirken olabildiğince spesifik olun. Detaylar verdiğinizde, çok daha ilgi çekici olursunuz ve konuşmayı da sürdürmeyi sağlarsınız. Sadece “seyahat etmeyi” sevdiğinizi söylemeyin örneğin. Nerelere seyahat etmekten hoşlandığınızı, seyahate çıktığınızda neler yaptığınızı da söyleyin.
 • Profilini Güncel Tutun: Son maceralarınız, kariyer değişiklikleriniz ve de en önemlisi paylaştığınız fotoğraflarla, profilinizi mümkün olduğunda güncel tutmak için çaba harcayın.
 • Online Tanışma – Kadın: Online Tanışma Profilinizi Öne Çıkarınİmla Kontrolü Sizin Dostunuzdur: Profilinizdeki yazım hataları ve eksik dilbilgisi, eğitim seviyenizin ve ergen olup olmadığınızın göstergesidir. İyi yazılmış bir profile sahip olmak için, kelime işlemciler ve tarayıcıların sunduğu birleşik özelliklerden yararlanın. Size rehberlik etmesi için bu online gramer denetiminden yardım isteyebilirsiniz.
 • Gülümseyin: Yeni yapılan bir çalışma şunu ortaya koymuştur: insanların %96’sı üzerinde gülümsemenin yer aldığın profil resmine sahip insanları daha seksi bulmakta. İçten bir gülümsemeyle inci beyazı dişlerinizi gösterin.
 • Güncel Fotoğraf Kullanın: Bir yıldan daha eski fotoğraflarınızı kullanmayın. İnternet üzerinden buluşan insanlar arasındaki en yaygın hayal kırıklığı, profil fotoğrafları ile gerçek görünüşlerinin birbirine uymaması durumudur. Fotoğraf galerinizi mümkün olduğunda güncel tutmak, bu sorunu en aza indirebilir.
 • Gevezelik Etmeyin: Hiç kimse sizinle tanışır tanışmaz tüm hayat hikâyenizi duymak istemez. Profilinizi görüntülerken kesinlikle “Savaş ve Barış”ın bir özetini okumayı istemezler. Cevaplarınızı kısa ve nokta atışı olacak şekilde verin. Kısa olmak, sizin hakkınızda daha fazlasını öğrenmelerini sağlamanın en kolay yoludur.
 • Eğlenceli Olun: İnsanlar, kendilerini güldürebilen kişilerle vakit geçirmekten keyif alırlar. Yeri geldiğinde insanlara mizahî yanınızı göstermekten çekinmeyin. Birini güldürmek aradaki buzları kırmak için birebirdir.
 • Fotoğrafta Olun: Birçok kişinin yer aldığı bir fotoğrafı asla profil fotoğrafınız yapmayın. Eğer fotoğrafta başkaları varsa, mutlaka en ön planda olan, en ortada olan siz olmalısınız. Eğer yapabiliyorsanız, diğerlerini bulanıklaştırın ya da kırpın.
 • Günışığının Tadını Çıkarın: Araştırmalar gösteriyor ki; yazın çekilen resimler, diğer hava durumlarında çekilen resimlere göre çok daha çekici bulunmaktadır.

İYİ BİR BULUŞMA AYARLAMAK:

 • Pozitiflik: Eğer birisi, profillerinde, eski sevgililerinden, arkadaşlarından, patronun ya da herhangi bi şeyden yakınıyorsa, derhâl oradan uzaklaşın. İnternette bile şikâyet ediyorlarsa, yüz yüzüyken duyacağınız laf kalabalığını bir hayal edin.
 • Kendine Odaklılık: Kendiniz hakkında konuşmanızın elbette yanlış bir tarafı yok, ancak eğer konuştuğunuz kişi kendinizden bahsetmenizi hiç istemiyorsa ya da kendinizden bahsetmeniz için size bir dakika veriyorsa, hemen sıradaki profile zıplayın. O insan size konuşuyor, sizinle konuşmuyor demektir.
 • Planlar: Eğer bir kişinin profilindeki bütün fotoğrafları bir gece kulübünde çekilmişse, siz de erken uyuyan bir tipseniz, muhtemelen o kişiyle pek eğlenemeyeceksiniz demektir.
 • Tartışmalar: Eğer profilleri uzun solukluysa ve düzenleme eksikliği gösteriyorsa, kendini filtrelemenin ne demek olduğunu bilmeyen birine bakıyorsunuz demektir.
 • Karakter: Eğer kişinin profilinde, arkadaşlarından ve ailesinden birkaç defa bahsedilmişse ya da o kişi başkalarına gönüllü olarak yardım ediyorsa, bular iyi karakterin bir işaretidir ve kişinin tamamen bencil biri olmadığını göstermektedir.

Online Tanışma – Kadın: Online Tanışma Profilinizi Öne ÇıkarınÖzetlemek gerekirse, mümkün olduğunda iyi bir profil, hayattaki ideal partnerinizle tanışmanın kapılarını açan en iyi anahtardır. Başarılı bir tanışma için gereken en öncelikli şey şüphesiz ki kendinizi iyi ifade edebilmeniz ve karşı tarafı etkileyebilmenizdir.

Buradan, erkeklerin online tanışmalarda nelere dikkat ettiğini ve kız arkadaşıyla ilk buluşma öncesi neleri hissettiğini okuyabilirsiniz. Ama yine de netice olarak, soğukkanlı olun ve eğlenmenize bakın, elbette biriyle etkileşime geçeceksiniz, kendinize stres ve baskı oluşturmayın, sadece keyfini çıkarmaya bakın.

scroll up