facebook izleme kodu

Her ne kadar, online arkadaşlık siteleri, üyelerinin kişisel bilgilerini güvende tutmak için en yüksek güvenlik yöntemlerini uygulama eğiliminde olsa bile, üyelerin kendilerinin de son derece uyanık olması gerekmektedir. Herhangi bir arkadaşlık sitesini kullanırken, kişisel verilerinizi güvende tutmak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri lütfen dikkate alın:

Online İpuçları

Verilerinizi Koruyun

Hesabınızdaki bilgileriniz üzerinde kontrol hakkınız vardır. Eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız, adınızı-soyadınızı ya da e-posta adresinizi doğrudan paylaşmayın. İletişim bilgileriniz ile ilgili herhangi bir detayı içeren bir kullanıcı adını asla kullanmayın.

Dahası, herkese açık bir cihazdan hesabınıza giriş yaparken, daime dikkatli olun, çünkü çıkış yapmayı unutursanız, sizden sonraki kullanıcının hesabınıza girip tüm bilgilerinizi görebilme şansı doğacaktır. Başka insanlarla yaşıyorsanız, bilgisayarınızı her kapattığınızda mutlaka hesabınızdan da çıkış yapmanız ve “otomatik giriş” seçeneğinin devre dışı olduğundan emin olmak, akıllıca olacaktır.

Paranızı Güvende Tutun

Hemen hemen her hafta, haberleri açtığınızda, bir yabancıya para gönderen ve dolandırıldığını fark eden insanlarla ilgili çeşitli hikâyeler görmekteyiz ve açıkçası bu haberlerin hiç sonu gelmez. Güvenilir olmayan internet siteleri üzerinden para gönderdiğiniz andan itibaren, geçen her dakika işleminizin takip edilebilmesi giderek zorlaşmaktadır.

Bu nedenle, herhangi bir para talebi geldiğinde derhâl görmezden gelmeli ve site yetkililerine şikâyet etmelisiniz. Çünkü büyük olasılıkla, o gün dolandırılan tek kişi siz olmayacaksınızdır.

Buna ek olarak, soran hiç kimseye, finansal bilgileriniz hakkında konuşmamalı, ipuçları bile vermemelisiniz. Bu ipuçları, banka detayları, banka kartı numarası, sosyal güvenlik numarası vs. olabilir.

Şüpheli Kullanıcılara Karşı Dikkatli Olun

Hepimiz, böyle olmamasını dilememize rağmen, bilinen bir gerçek var ki internet son derece tehlikeli bir yer olabilir ve dolayısıyla, karşınıza çıkan her şüpheli kullanıcıyı hemen engellemeli ve site yetkililerine şikâyet etmelisiniz. Bu süreç son derece basittir ve uygun linkleri, profil sayfalarında, sohbet pencerelerinde ya da e-postalarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Online Tanışma: Online Dünyada Güvende KalmaAyrıca, sitenin Hizmet Şartları’nı doğrudan ihlâl eden birini gördüğünüzde de aynı şeyi yapmaktan çekinmemelisiniz. Böylesi davranışlar şunlar olabilir: para istemek, uygun olmayan bir şekilde davranmak, taciz mesajları göndermek, reşit olmayan kullanıcılar olmak, spam mesajlar yollamak, dolandırıcılık yapmak.

Bu durumlardan herhangi birini görürseniz, hemen yetkililere bildirmek, sitenin herkes için eğlenceli ve güvenli kalmasını sağlama noktasında yardımcı olacaktır.

İki Kere Düşünün

Her ne kadar, online arkadaşlık siteleri, tüm üyelerini korumak için ellerinden geleni yapsalar da, siz yine de garip gördüğünüz şeylere karşı uyanık olmalı ve bir eylemde bulunmalısınız. Nihayetinde, şunlardan kaçının: arkadaşlık sitesinin mesajlaşma kutusunun dışında sizinle konuşması “gereken” kişiler, yurtdışında çalıştığını ya da gezdiğini iddia edenler, yeni boşandığınızı söyleyenler, linkler içeren mesajlar, hediye göndermek için kişisel bilgilerinizi soran istekler, farklı bir isimle gelmeden önce bir süre ortadan kaybolalar, para isteyenler ya da şüphe uyandıran herkes…

Offline İpuçları

Online tanışmanın en eğlenceli yönlerinden biri de, uzun süredir internetten görüştüğünüz kişiyle yüz yüze randevulaşmaktır. Bu randevularda, gardınızı hemen düşürmemeye çalışmalısınız.

Acele Etmeyin

Birisiyle tanışmaya henüz kendinizi hazır hissetmiyorsanız, bunu ona söyleyin; eğer sizinle tanışmayı gerçekten istiyorlarsa, bekleyeceklerdir. Ayrıca, söz konusu kişiyle ilgili, bir koruma katmanı daha olmak üzere, kendi kişisel kontrollerinizi de gerçekleştirmeniz daha yerinde olur.

Halka Açık Bir Yerde Buluşun

Eğer ilk defa yüz yüze görüşüyorsanız, ev ya da özel bir mekânda buluşma isteğini asla kabul etmeni; halka açık bir yer seçin ve daima kalabalıklara yakın olun. Eğer partnerinizi sizi evine davet ediyorsa, ikinci randevuya kadar erteleme konusunda ısrar edin.

Eğer sizden gerçekten hoşlandılarsa, beklemekten çekinmeyeceklerdir. Eğer bunu kabul etmezlerse, bu onların kaybı olur. Sadece kendi güvenliğinize yatırım yapmış olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

İçki İçmeyin

İçki içmek, düşünme ve muhakeme yeteneğinizi etkileyebilir, dolayısıyla, eğer mutlaka içmeniz gerekiyorsa, bir kadehten başkasını içmemeye özen gösterin. Bu güzel akşamda, alkolsüz içecekler tüketerek ipleri elinizde bulundurmuş olursunuz.

Bir Arkadaşınıza Bahsedin

İster arkadaşınız ister bir aile üyeniz olsun, birilerinin, buluşmaya gittiğinizi bildiğinden emin olun. Cep telefonunuz da daima açık kalsın.

Online Tanışma: Online Dünyada Güvende KalmaKendiniz Gidin ve Kişisel Eşyalarınızı Yanınıza Bulundurun

Öncelikle, buluşma yerine mutlaka kendi başınıza gitmeye çalışın, böylece zamanı geldiğinde dönüş yolunu kendiniz bulabilirsiniz. Kişisel eşyalarınızı çantanızda ya da cüzdanınızda bulundurun, bunu yaparak, birilerinin kişisel alanızı ihlâl ederek onlara ulaşması konusunda endişe etmeniz gerekmeyecektir.

Uzun Mesafeli Buluşmalarda Dikkatli Olun

Eğer uzun mesafeli bir buluşma gerçekleştirecekseniz, daima kendi otelinizi kendiniz ayırtın. Nerede kaldığınızı partnerinize söylemeyin. Sevdiklerinizi mutlaka bilgilendirin, böylece, nerede kaldığınızı bilecekler ve ihtiyaç olması durumunda gelip sizi alabileceklerdir.

scroll up