facebook izleme kodu

Online tanışma dünyasına ilk adım attığında, birçok kişini, internette her şeyin gerçek hayattakinden çok daha kolay yürüdüğüne dair yanlış bir kanı sahiptir. Gerçek şu ki, online tanışma da, tıpkı barda birisine yaklaşmak kadar zor olabilir, ama bu durumu biraz daha kolay hale getirebilmek için elbette birkaç ipucumuz var.

Her yıl internetten tanışan binlerce insan soluğu evlendirme dairesinde almaya devam ediyor ve verdiğimiz ipuçlarını kullanarak, siz de kendinizi bu büyüle güne her zamankinden daha çok yaklaşmış bulacaksınız. Bu yazımızda, hem kadınlar hem de erkekler için, profillerin nasıl oluşturulacağı, hangi yaklaşım esaslarının kullanılması gerektiğini ve ilk randevuya giden adımları birlikte inceleyeceğiz. Lafı daha fazla uzatmadın, hadi konuya dalalım!

Profil

Online arkadaşlık sitesindeki profiliniz, tam anlamıyla sizin reklamınızdır, dolayısıyla, eğer profiliniz ilgi çekici ya da sürükleyici değilse, sayfanızda gezinecek çok kişi olmasını da bekleyemeyiz. Bu nedenle,  ilgi alanlarınızla ilgili sadece birkaç isim sallayıp geçmek yerine, daima anekdotlara yer vermelisiniz. Arkadaşlık sitelerindeki milyonlarca kullanıcı arasında, çok büyük bir yüzde, sadece kendileriyle ilgili ana hatlardan bahsetmektedir, ancak günümüzde işler pek böyle yürümüyor. “Spor yapmayı severim” demek yerine “X takımının bir üyesiyim” demelisiniz.

Profilinizde, herhangi bir iğnelemeye, üstü kapalı şakaya yer vermeden olabildiğinizce sade olmalısınız, çünkü mizah internette pek de rastlanan bir şey değil. Ses tonunuz olmadan, espriler gerekli ambiyansı yaratamaz, fıkrasına gülünmeyen adam konumuna düşmekten kaçının. En iyisi, partnerinizle yüz yüz buluşana kadar yoğun mizahı bir kenara bırakın. Aslında, eğer yanlış anlaşılabileceğinden endişe ettiğiniz bir şey yazdıysanız, o yazıyı profilinizden kaldırmanız ve kendinizi daha açıkça ifade etmeniz yerinde olacaktır.

Online Tanışma Temel KılavuzuResim

Bir arkadaşlık sitesine kayıt olunduğunda, sitede geçirilen zamanın büyük bir bölümü profil resimlerine bakarken harcanır. Çeşitli profil fotoğrafları arasında turlayıp, arkadaşlarımıza hangi fotoğraftakini en güzel ya da en yakışıklı olduğunu sorarak saatlerimizi geçiririz.

Eğer bir profil resminiz yoksa, neredeyse tek bir mesaj ya da geri dönüş alamayacaksınızdır. İnternetteyken, üyelerin büyük çoğunluğu siber suçlara karşı bilinçli kişilerdir ve daima bunu göz önünde bulundurarak adı atmaya çalışırlar, bu yüzden profil resmi bile olmayan birinden gelen mesajları muhakkak görmezden geleceklerdir.

Bir fotoğraf seçerken, aklınızda tutacağınız ilk şey, profilinizi görüntüleyenlerin hangisinin siz olduğunu anlayamayacakları için, grup fotoğraflarından kaçınmak olmalıdır. Ayrıca, daha da kötüsü, birisi gelip de fotoğraftaki birisinin (ki bu birisi siz olmayabilirsiniz) bekâr olup olmadığını sorabilir. Fotoğraflarınızda her zaman gülümsediğinizden emin olun ve odak noktası yalnızca siz olan fotoğraflar seçin. Fotoğraflarınızda bunlara dikkat ettiğiniz müddetçe, üç/dört kişinin yer aldığı fotoğrafları da paylaşabilirsiniz, çünkü böylelikle herkes ilk bakışta sizi fark edecektir.

Eğer kendinize olan güveninizi göstermek istiyorsanız, tüm vücudunuzu sergileyen boydan bir fotoğraf kullandığınızdan emin olun. Ve genel olarak, genellikle normal, abartılı olmayan fotoğraflar yüklemeniz tavsiye edilir, ancak “selfie”lerin de çok büyük olumlu etkileri vardır. Bir cep telefonu ile çekilen resimler, insanların sizi daha yakından tanımak için profilinizi ziyaret etmeleri noktası büyük bir etkendir. Buna ek olarak, selfie’ler, cana yakın olduğunuzu ve çok ciddi birisi olmadığınızı gösterecektir.

Mesaj Gönderme

Online tanışma ile ilgili harika bir şey de, cinsiyet rollerini tamamen ortadan kaldırıyor olmasıdır, erkeklerin kadınlara yazdığı kadar kadınlar da erkeklere yazmaktadır. Bununla birlikte, ilk tanışma mesajının, hangi taraftan gelirse gelsin çok güzel olması gerekli. Söz konusu cevap alma ihtimalinizi arttırmak olduğunda, mesajınızda mutlaka karşınızdaki kişinin profilini de etiketlemelisiniz.

Yakın tarihli bir çalışmada, cevap alma olasılığını yükselten üç ana ifade olduğunu fark edilmiştir, bunlar: “fark ettim ki”, “şöyle demişsin” ve “beğendim”. Karşınızdakinin fiziksel özelliklerine iltifatlar etmek biraz sevimsiz görünebilir, bununla birlikte, kendi profillerinde belirttikleri şeyler ile ilgili iltifatlar, oldukça işe yaramaktadır.
Online Tanışma Temel Kılavuzu

Bundan sonra, bir diğer önemli husus da mesajınızın uzunluğudur. Bazı insanlar on dakika boyunca bir mesaj yazmayı seçerken, bazıları ise bir mesaja sadece birkaç saniye ayırıyor.

Şunu unutmamak son derece önemlidir, bu sadece bir giriş cümlesi, insanlara bütün bir hayat hikâyenizi anlatıp işleri berbat etmenize gerek yok. Araştırmalar, yaklaşık 200 karakterlik bir mesajın yeterli olduğunu göstermektedir. Yine yapılan araştırmalara göre, mesajınız ne kadar uzun olursa, cevap alma olasılığınız o kadar düşük olur.

Birden Çok Mesajlaşma

Her ne kadar barda oturup aynı anda iki farklı kişiyle muhabbet etmeniz çok zor olsa da, online tanışmada kurallar tamamen farklıdır ve önünüzde sizi bekleyen her özelliğin nimetinden faydalanmaya çalışmalısınız. Birçok arkadaşlık sitesinde binlerce, on binlerce üye vardır ve aynı anda birden çok kişiyle konuşmamanız gerektiğini söyleyen herhangi bir kural da bulunmuyor – aslına bakarsanız, ne kadar çok insanla konuşursanız, gerçekten iletişim kurabileceğiniz size uygun birini bulabilmeniz o kadar kolaylaşır.

Tabii ki, söz konusu randevulaşma olduğunda ve işler nispeten ciddi bir hal almaya başladığında, diğer kişilerle mesajlaşmaya bir son vermelisiniz. Ancak o ana kadar, daha çok deneyim kazanmak için daha çok insanla sohbet etmeniz hiçbir zararı yoktur.

Oyun Oynamayın

Karşınızdaki kişiler oyunlar oynamaya ya da onları askıda bırakmaya, beklemeye almaya kesinlikle hakkınız yoktur, çünkü bu geçecek zamanda kendilerine uygun bir başkasını bulabilirler. Unutmayın, hemen herkes, sizin dışınızda bir başkasıyla da konuşuyordur, dolayısıyla birkaç günlüğüne “cool prensi” oynamaya kalkarsanız, sizin uzakta olduğunuz o günlerde bir başkasıyla konuşma fırsatını tepmeyeceklerdir. Online tanışma dünyası, insanları kıskançlığa teşvik edebilir, bu yüzden, eğer biriyle gerçekten ilgileniyorsanız, direkt olun ve bir başkası sizin yerinize yapmadan önce, ona hoşlandığınızı söyleyin.

Tüm bunların yanı sıra, bir kişiye ne kadar mesaj göndermeniz gerektiğinin de bir sınırı olduğunu söyleyen dedikodular yok değildir. İlk mesajı gönderdikten sonra eğer herhangi bir cevap almadıysanız, daima takip eden ikinci mesajı da gönderebilirsiniz, çünkü ilk mesajınızı gözden kaçırmış olabilirler (ya da cevap verecek zamanları olmamıştır). Ancak ikinci mesajınızdan sonra da bir cevap alamadıysanız, o kişiden vazgeçip bir başkasına yol almanın zamanı gelmiş demektir.

İkinci Adımı Atmak

İnternetten mesajlaşmak, yukarıda bahsettiğimiz gibi, muhteşem bir kolaylıktır, ancak mesajlaşmaya çok fazla takılı kalırsanız, aranızdaki kıvılcım zamanla kaybolacak ve yüz yüze buluşmanız hiç gerçekleşmeyecektir. İki kişi arasındaki kimyayı test etmenin en güzel yolu, ilk buluşmadan önce gerçekleşecek telefon konuşmalarıdır; eğer telefon numaranızı sağa sola dağıtmaktan çekiniyorsanız, arayan tarafın siz olmasını sağlayın.

Telefon görüşmeleri biraz garip olabilir, ama elbette yüz yüze görüşmenin garipliğiyle boy ölçüşemez, dolayısıyla, eğer telefonda konuşurken bir elektriklenme yaşanmadıysa, muhtemelen yüz yüze bir görüşmede gerçekleşmeyecek demektir. Eğer ikiniz de telefonda eğlenceli dakikalar geçiriyorsanız, bir sonraki adımı atabilir ve partnerinize çıkma teklifi edebilirsiniz.

Online Tanışma Temel Kılavuzuİlk Buluşma

Birisiyle konuşmaya başlayınca, telefonda işler yolunda gidince ve aranızda muhteşem bir etkileşim olduğunu fark edince, tüm bu gelişmeleri mutlaka büyüleyici bir ilk randevuyla taçlandırmalısınız. Normalde, diğer insanların sizden ne kadar hoşlandıklarını ölçüp tartabilirsiniz, güzel bir öğle yemeği ya da şık bir akşam yemeği buna uygundur.

Bu seçeneklerin her ikisinin de artıları ve eksileri vardır, mesela öğle yemeği biraz kısa sürebilir, birbirinizi tanıyacağınız kadar çok şeyden bahsedecek zamanınız olmayabilir. Akşam yemeği ise, daha derin sohbet edebileceğiniz kadar uzundur, ancak karşınızdakinin düşündüğünüz gibi çıkmaması durumunda ise saniyeler dakikalara, dakikalar saatlere dönüşebilir.

Söz konusu ikinci durum olduğunda, sahte ya da photoshop yapılmış fotoğraflar sık sık yaşanmaktadır ve böylesi bir durumda, buluşmayı kısa tutma nazikçe izin isteme hakkına sahipsiniz.

Ayrıcalık Tanıma

Başarılı geçen, bir hatta belki ikinci ve üçüncü buluşmadan sonra, online tanışmaya bir süre ara vermeye ve bu yeni kişiye odaklanmaya hazır hissedebilirsiniz. Ancak, bakalım karşınızdaki de aynı şeyi mi hissediyor? Bu soruya cevap alabilmenin tek yolu da, bu konuyu çekinmeden dile getirmektir. O zamana kadar, her ikiniz de çekimser davranırsınız. Eğer partneriniz de buluşmaya hazırsa, işleri ilerletebilir ve rezervasyon girişimlerine başlayabilirsiniz. Eğer hazır değillerse, başka kişilerle konuşmakta özgürsünüzdür.

İlişkileri Sonlandırma

Bir ilişki ister internette başlamış olsun ister gerçek hayatta filizlenmiş olsun, hiçbir fark yoktur, ayrılma kuralları her iki durumda da aynıdır. Her ne kadar, kısa bir e-mail göndermek ve ilişkiye böyle kolayca son vermek cezbedici olsa da, karşınızdaki insanlara daima saygılı davranmalı ve ya telefonla konuşarak ya da yüz yüze buluşarak bu kararınızı açıklamalısınız. Sonuç olarak, kendinizi nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranmak sosyal ilişkilerde vazgeçilmez bir kuraldır.

Online Tanışma Temel KılavuzuGüvende Kalma

Yukarıda sıralanan tüm bu maddeler arasında en önemlisi hiç kuşkusuz güvende kalmaktır. Güvende kalmak derken şunları kastediyoruz; kişisel bilgilerinizi paylaşmamak, finansal bilgilerinizin elde edilmesini önlemek, halka açık yerlerde buluşmak, insanların sizin bir randevuya çıktığınızı bildiğinden emin olmak vs. Eğer daha da güvende hissetmek istiyorsanız, neden bir arkadaşınızdan sizinle birlikte gelmesini istemiyorsunuz?

Elbette aynı masada oturup randevu boyunca size kulak misafiri olması gerekmez, sadece göz mesafesinde bir yerlerde oturur ve olası bir durumda “iyiyim” ya da “kötüyüm” sinyali gönderebilirsiniz. Son olarak, eğer randevu beklediğinizden daha uzun sürerse, mutlaka bir arkadaşınızı ya da aile üyenizi bu durum hakkında bilgilendirmelisiniz.

Sabır Anahtar Kelimedir

Söz konusu online tanışma olduğunda, bazı kişiler daha ilk girişimlerinde gerçek aşkı bulabilirken, bazılarının iyi iletişim kurabildikleri birini bulabilmeleri aylar hatta yıllar sürebilmektedir. Bu nedenle, daima sabırlı olmalı ve herkese eşit fırsatı vermelisiniz. Evet, birisiyle bir elektriklenme yaşayamamış olabilirsiniz, ama unutmayın ki belki de bu durum sadece utangaç olmalarından kaynaklanıyordur. Kabuklarından dışarı çıkmaları için onlara biraz zaman tanıyın, belki de beyaz atlı prensiniz olabilirler.

Nereye Bakacağınızı Bilin

Yazımıza, internetteki en popüler arkadaşlık sitelerinden bazılarını listeleyerek son vereceğiz. Kullanıcı sayıları açısından, bu sitelerin tümü sektörün amiral gemisi konumundadır. Yukarıda verdiğimiz ipuçlarını aklınızda bulundurarak, ilerlemenizi devam ettirin. Kararlı olun!

20 milyondan fazla kullanıcısıyla, Match, piyasada en popüler arkadaşlık sitelerinden biridir. Sonuç olarak, her yıl bir milyon kişiden dörtte birinin, ilişkilerini bu site üzerinden kurduğu düşünülmektedir.

Bu site, uyumlu ilişkiler geliştirebilmek konusunda kullanıcılarına yardımcı olabilmek için birtakım uyumluluk soruları kullanmaktadır. eHarmony, kendi e-posta ve telefon sistemlerini kullanarak kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesini önleyen, ciddi ve aklı başında ilişkiler arayanlar için muhteşem bir alternatif olan, benzersiz bir arkadaşlık sitesidir.

Perfectmatch, daha sonra birçok özelliği için isteyeceği ücretlerinden önce tamamen ücretsiz bir kişilik testi hizmeti sunmaktadır. Genel olarak bakıldığında, bu site, nispeten daha yaşlı ve evlenmek isteyen kişiler için muhteşemdir.

  • Yahoo! Personals

Bu ücretsiz arkadaşlık sitesine katılabilmenin tek kuralı bir Yahoo! e-mail hesabına sahip olmaktır. Kaydolduktan sonra, diğerleriyle sohbet etme gibi birçok özelliğe erişim imkânı kazanırsınız.

Burada, sunulan birçok güzel özelliğin keyfini çıkarırken, bir yandan da kendi profilinizi diğerleri ile kıyaslayabilirsiniz. OkCupid, online tanışma, sosyal ağ ve hatta uyumluluk testleri gibi birçok özelliğe sahiptir.

Bu site, tahminen, dünyadaki Yahudi topluluğu arasındaki en popüler arkadaşlık sitesidir ve ister sevgili arayın isterseniz sadece arkadaş, iletişim kurabilmek için muhteşem bir yerdir. Buna ek olarak, Yahudi bekârlar için sayısız etkinlikler düzenlemektedir.

scroll up