facebook izleme kodu

Uzun yıllar önce, arkadaşlık siteleri, gerçek aşkı bulmada çaresiz ve umutsuzca yapılan son çırpınışlar olarak görülürdü. Hayatlarının aşkını bu yolla aramak isteyen kişiler ise bir tür damga yemek durumunda kalırdı. Ancak, bugün artık online tanışma bambaşka bir saha haline geldi. Her yaştan birçok insan, çeşitli online arkadaşlık sitelerini ve arkadaşlık uygulamalarını kullanmaktadır.

Aslına bakılırsa, tüm ilişkilerin yaklaşık üçte birinin artık internetten başladığı düşünülüyor ve bu çiftlerin çok büyük bir yüzdesi de evlilik yolunu seçiyor. Öyleyse, hadi, bu sitelerin neden bu kadar popüler olduklarına ve beraberinde ne tür dezavantajlar da getirdiklerine bakalım!

Artıları

Oyun Sahası

Bir gece kulübünde ya da bir barda birisiyle tanıştığınızda, karşınızdakinin evli mi bekâr mı olduğunu asla bilemezsiniz ve tüm gecenizi boşa harcamış olabilirsiniz. Ancak online tanışmada, bilirsiniz ki oradaki herkes aynı gemide yol alan yolculardır ve herkes aşkı aramaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak, gerçekten boşta olduğundan emin olduğunuz biri ile bir sohbet başlatabilirsiniz.

Seçimler Dizisi

Online tanışmanın en büyük avantajlarından biri de, bu tarz sitelerde bulunan insanların çılgınlık seviyesindeki çokluğudur. Çok fazla arkadaşı olmayan bir tipseniz, bu durum özellikle sizin için son derece faydalı olabilir.

Buna ek olarak, günümüzde artık birçok site, benzer insanların tanışabilmesine olanak tanıyan özellikleri sunmakta, bunun anlamı da, hiçbir ortak noktanız olmayan yüzlerce insanla tanışarak zaman harcamak zorunda değilsiniz. Belirli bir din, cinsel yönelim ya da herhangi bir detay üzerinden, kendiniz gibi düşünen insanlarla tanışabilme fırsatınız bulunmaktadır.

Utangaçlara Yardım

Gerçek hayattaki tanışmalar, özellikle utangaç bireyler için biraz bunaltıcı olabilmektedir, ancak internetten sohbetler ederek, iki insan henüz yüz yüze buluşmadan bile bir etkileşim inşa edebilirler. Bu konuda yapılan çok sayıda araştırma, sosyal gerginlik yaşayan insanların, internetten bir ilişki başlatmak konusunda ne kadar mutlu olduklarını ortaya koymuştur, çünkü üzerlerinde baskı hissetmemektedirler. Eğer işler yolunda gitmezse, bilgisayar basitçe kapatılır ve bu kadar, konuşma bitmiştir…

Online Tanışmanın Artıları ve EksileriCinsiyet Rollerinin Ortadan Kalkması

Asırlar boyunca, bir kadına yaklaşmak ve bir şekilde diyaloğa girmek zorunda olan daima erkek olagelmiştir ve bu durum toplumda neredeyse bir kural halindeydi. Her ne kadar bu durum internette de biraz varlığını sürdürse de, arkadaşlık siteleri kadınlara da ilk adımı atabilme şansı tanımakta ve böylece cinsiyet rollerinin oluşturduğu bariyerler ortadan kalkmakta.

Elbette, bunun birçok yararı var, ama en önemli yararı artık insanların en doğru partneri bulabilme şanslarının artmasıdır, çünkü artık kadınlar, aynı özgüveni sergilemeyecek olan beylere de rahatlıkla yaklaşabilmektedir.

Eksileri

Fazla Detaysızlık

Online tanışma dünyasının en büyük problemlerinden biri de, her ne kadar anonim takılabilmek güvenlik için var olsa da, bu durum aynı zamanda, yüz yüze tanışmadan ya da konuşmadan, insanların birbiri hakkında detaylar elde edebilmesini imkânsız hale getiriyor. Birçok insan, iki kişinin sadece arkadaşlık sitelerindeki profillerinde yazan sınırlı bilgilere bakaran bir etkileşim kurabilmesinin asla mümkün olamayacağını düşünmektedir. Her ne kadar gelir durumu ve eğitim düzeyi ile ilgili bilgileri okumak ilginç olsa da, bir kişi “iyi” ya da “kötü” olarak niteleyebilmek için çok az detaya sahipsiniz.

Online Tanışmanın Artıları ve EksileriBu durum, yepyeni bir sorunu da gündeme getirdi, aslında tamamen yanlış bir tutum olarak, bazı önemli detayları uydurabilme eğilimine girdik. Örneğin, birinin profilinde, müziğe hayran olduğu yazabilir ki bu özellik de, gelecekteki sohbetleri neredeyse garantileyen harika bir zemin olabilir. Bununla birlikte, yüz yüze tanıştığınızda, aslında müziğin bambaşka bir dalıyla, örneğin arabesk ile ilgilendiklerini fark edebilirsiniz.

Bu durum, gecenin geri kalanı mahvetmeye yetecektir, çünkü sadece üzerine sohbet edilebilecek bir konuyu kaybetmiş olmazsınız, aynı zamanda o müzik türünden nefret ediyor da olabilirsiniz. Elbette bu sadece bir örnek, bu durumun meydana gelebileceği çok çeşitli detaylar da yok değildir. Bu kısıtlı bilgilerle yapabileceğimiz tek şey, boşlukları doldurmak olacaktır ve bu da herhangi bir ilişki için son derece zararlı ve yanlış bir başlangıç olacaktır.

Seçenekler Olması İyi Mi?

Bu kadar çok seçenek olmasının, online tanışmanın çok büyük avantajlarından biri olduğunu görmüştük, ancak bu aynı zamanda kötü bir şey de olabilir mi? Genel olarak, seçimlerimizin kısıtlı ve az olmasını istemeyeyiz, çünkü hem böylesi pek değerli olmaz, hem de insanlar bir diğeri için adeta savaşır. Ancak, çok fazla seçenek olması, yanlış seçim yapmama noktasında çok farklı bir zihniyete girmemize sebep olabilir. Sonunda, kendimizi “bu kadar çok seçenek var ama yine de doğru partneri bulamadım” derken bulabiliriz ve bu durum da özgüvenimizi zedeleyebilir.

Nihayetinde, elbette minimal seçimler olması bizi istemediğimiz kararlar almaya zorlayabilir. Dört seçenekten birini seçtiğimizde, yaptığımız seçimden dolayı kendimizi mutlu hissedebiliriz. Ancak sınırsız sayıda seçenek olduğunda, kendi seçimimizi yargılamaya ve bizi bekleyen başka bir adayın olup olmadığını düşünmeye başlayabiliriz.

Sevgilimizden ayrıldığımızda, klişe olarak, “elimi sallasam ellisi” mantığında olmamız normaldir, ancak online tanışma ile gerçek aşkı aramaya devam eden yüz binlerce (milyonlar demeyelim) insan olduğu gerçeğini unutmayalım. Bu durum sadece ilişkilerimizi bitirmeye zorlamakla kalmaz (çünkü sürekli daha iyi birilerinin olduğuna inanırız), aynı zamanda bir değersizlik hissi yaşanmasına da sebep olabilir, çünkü artık profiller gözümüzde gerçek insanlar değil sadece raftaki ürünler halini alır.

Online Tanışmanın Artıları ve EksileriÇok Fazla Baskı

Online tanışmada bizleri bekleyen onca uygun insanla karşılaştıktan sonra “beyaz atlı prensi” bulabilme konusunda üzerimizde baskı hissetmeye başlarız ve bunu belirli bir sürede başaramazsak “çok uzun sürdü” hissine kapılabiliriz. Bu durumun tehlikeleri bizi açıkça, karşımızdaki kişiyi tam anlamıyla tanımadan hemen bir ilişki başlatmaya iter, bu durum ise tam anlamıyla başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

İşin gerçeği, bu kişilerden sadece birkaç gün sonra sıkılmaya başlarız, çünkü yeterli ilerleme kaydedilememiştir ya da aradaki elektrik bir türlü yaşanmamıştır. Elbette bu tanışmaya yapılacak doğru bir yaklaşım değildir. Aslında, başarılı ilişkilerin çok büyük bir çoğunluğu yavaş yavaş gelişir ve genellikle arkadaşlıkla başlar.

Online tanışmadan önceki hayatımızı bir hayal edecek olursak, bir ilişkinin “gerçekten yürüyüp yürümediğine” karar vermeden önce çok sayıda randevuya çıktığımızı anımsayabiliriz. Her ne kadar başarısızlıkla sonuçlansa bile, yine de kendimizle yahut ilişki süreciyle ilgili bir şeyler öğrenmiş olurduk. Online tanışma ile ise kendimizi hızlıca karar vermeye zorlamaktayız. Bu durum, özellikle utangaç insanlar için büyük bir avantajı ortadan kaldırmaktadır.

Kendimizi ne kadar baskı altında hissedersek, utangaç insanları o kadar güçlü bir biçimde online tanışmadan uzaklaştırırız. Utangaç kişilerin çoğu, doğru kişiliklerini ortaya koymadan önce kendilerini daha rahat hissetmek için birkaç randevuya ihtiyaç duyarlar, ancak onlara ikinci ya da üçüncü randevu şansı verilmediğinde asla kabuklarından dışarı çıkamayacaklardır. Sonuç olarak, potansiyel bir uzun soluklu ilişkiyi bu kadar kolayca elinizin tersiyle itmiş olursunuz, çünkü uygun bir partneri hemen bulma konusunda üzerinde bir tür baskı hissetmektesinizdir.

Yanlış Odaklanma

Bir önceki maddeden yola çıkacak olursak, genellikle tüm dikkatimizi dış görünüşe vermeye başlamaktayız ve bu da adım atmak için çok yanlış bir yoldur. Gerçek hayatta, birbirimizi daha iyi tanımaya başladıktan sonra insanlar gözümüze daha iyi görünmeye başlarlar. Eğer insanları internetteki tek bir fotoğrafları üzerinden yargılarsak, doğabilecek kıvılcım ve elektriklenme şansını hiçbir zaman yakalayamayız.

Online Tanışmanın Artıları ve EksileriDiğer Yöntemleri Unutmak

Online tanışmanın avantajlarından öğrendiğimiz kadarıyla, süreç tam anlamıyla harika olabilir, ancak kendimizi bağımlı hale gelmiş de bulabiliriz. Online tanışmaya kendimizi fazlasıyla kaptırıp insanlarla tanışabilmenin diğer yollarını tamamen unutabiliriz. Online tanışma, hayatımızın aşkını bulma yolunda sadece alternatif bir yöntem olmalıdır, ana odak noktamız değil.

Özetlemek gerekirse, online tanışma tam anlamıyla harika bir araçtır ve kullanıcıların, sitelerin ve uygulamaların bu denli yüksek sayılara ulaşmasıyla anlıyoruz ki artık her zamankinden çok daha popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte, negatif yönlerin olduğunu unutmamak da son derece önemlidir, çünkü kolaylıkla aklımızdan çıkabilirler.

Eğer özerimizde çok fazla baskı hissetmezsek, bu kadar çok seçenekten olumsuz yönde etkilenmesek, insanlarla tanışmanın başka yolları da olduğunu hatırlarsak ve gördüğümüz profillere gerçek insanlarmış gibi davranabilirsek, online tanışma inanılmaz derecede avantajlı olabilir!

scroll up