facebook izleme kodu

Bir arkadaşlık sitesindeki ilk iletişim adımı, daima zor olagelmiştir. Öte yandan, elbette mahallenizde çok çekici bir kızla ya da çok yakışıklı bir erkekle sohbete girebilmekten çok daha kolay olduğu bir gerçektir. Çünkü birçok arkadaşlık sitesi, doğrudan iletişime geçmeden önce, karşınızdaki kişinin ilgi alanlarını okuyabilme fırsatı sunmaktadır. Bu şansla birlikte, muhteşem bir sohbetin ilk adımlarını atabilmek için son derece güzel bir başlangıç noktası elde etmiş olursunuz.

Başlamadan önce, profilinizde düzenlemeniz gereken çok önemli birkaç şeyden bahsetmek istiyoruz:

Profil resimleri

Profiliniz için, çok güzel birkaç fotoğrafınızı belirleyin. Genellikle, bir resim bombardımanı yaratmamak için, bunu 2-3 resimle sınırlı tutmak gayet akıllıca olacaktır. Resimlerin, güncel olarak çekilmiş olduğundan emin olun, daha iyi göründüğünüzü düşünmenize rağmen 2-3 yıl önce çekilmiş fotoğrafları kullanmamalısınız.

Eğer potansiyel taliplerinizle tanışmak istiyorsanız, unutmayın ki, siz onlara yazdıktan hemen sonra girip profilinizi ziyaret edeceklerdir. Ayrıca, sizinle birlikte fotoğrafta bir başkalarının yer almasından kaçınmalısınız, çünkü insanların kafası, tam olarak kiminle yazıştıkları noktası biraz karışabilir. Genellikle, yanlış bir mesaj vermekten kaçınmak için açık fotoğraflarınıza, örneğin sadece bikinili, yer vermekten kaçınmak sizin yararınıza olacaktır.

Profil metni

Genel olarak konuşmak gerekirse, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, iyi bir sohbet başlatıcı dayanak noktası olacağı için, profil metninizde biraz kendinizden bahsetmeniz gerekmektedir. Günlük hayatınızdan da bahsetmemeniz için bir sebep yoktur, ancak sizi tanımlayan eğlenceli bir şeyler yazmak en iyisidir. Çünkü günlük hayatınızdan bahsetmek biraz klişe görünecektir ve kalabalıklar arasından sıyrılmanız gittikçe zorlaşacaktır. Kendiniz hakkında çok fazla şeyden bahsetmekten kaçının, çünkü bazı şeyleri, sohbet ilerledikçe keşfedecek gizlilikte bırakmanız daha iyidir.

Yukarıdaki detayları güzelce hallettikten sonra, artık potansiyel taliplerinizi aramaya girişebilirsiniz.

Kendinizi bir eşleşmenin içinde bulduğunuzda (örneğin, Tinder ya da Happn uygulamalarında), karşınızdakilere ne yazacaksınız?

Basit ipuçlarıyla iyi bir arkadaşlık başlatmak:

İşte, sohbet için kullanabileceğiniz ve umuyoruz ki sizi muhteşem randevularla tanıştıracak birkaç küçük detay:

  • Amaçlarınızı ön plana çıkarmaktan çekinmeyin

Daha başlangıçta, arkadaşlık siteleri aracılığıyla neyi hedeflediğinizi belirleyin. Kalbinizin diğer yarısını mı arıyorsunuz? Yoksa tek amacınız skor yapmak mı? Ya da tek istediğiniz birkaç güzel randevu mu? Açıkçası, potansiyel talibinize yaklaşma amacınızı açık açık söylemeyi pek istemezsiniz, ancak mutlaka satır aralarında amacınızın ne olduğunu ima eden sözlere yer verin.

Örneğin, eğer yazacağınız ilk şey “takılalım mı?” olursa, büyük olasılıkla birkaç saniye geçmeden engelle karşılaşabilirsiniz. Öte yandan, birisinin her gün neler yapmaktan hoşlandığına yönelik sorular, o kişiyle tek gecelik olmayan bir ilişki istediğinizi hissettirmiş olursunuz.

  • Klişelerden uzak durun

Tekrarlıyoruz, bugünlerde, arkadaşlık sitesinde takılan yüzbinlerce hatta milyonlarca insan olduğundan, kalabalıklar içinden sıyrılabilmeniz çok önemlidir. Birçokları, “çok hoşsun, bana yazmak ister misin?” ya da “çok hoşsun, tanışabilir miyiz?” gibi cümleler yazmayı tercih edecektir. İlk bakışta, cümlenin ilk yarısı oldukça güzeldir, çünkü genellikle kadınların gururunu okşayacak ve size yazmasını isteyecek şekilde cümleye iltifatla giriş yapıyorsunuz. Bununla birlikte, yukarıda bahsettiğimiz gibi, bunlar genellikle herkesin yazdığı şeylerdir, dolayısıyla biraz yaratıcı olmaya çalışın.

  • Kişinin ilgi alanlarını kullanın

Eğer potansiyel adayınız, profil metninde kendinden bahsetmişse, sohbetiniz için muhteşem bir başlama noktası yakaladınız demektir. Örneğin, bahsi geçen kişi profilinde “Emre Aydın’a bayılıyorum” yazmışsa, “tamam, Emre Aydın’ı dinlemeye ne zaman gidiyoruz?” diyerek sohbete giriş yaparsanız inanılmaz bir başlangıç yapmış olursunuz ve bunun ardından daha kişisel sorulara geçebilirsiniz. Ya da eğer eşleşmeniz kadınsa ve kitap okumayı seviyorsa, bu konu hakkında sorular sorabilir ya da kendi görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

  • İlgilerini çekin

Tüm psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, ilk izlenimi düşündüğümüzden çok daha kısa sürede vermekteyiz. İşte bu yüzden, bir kişinin ilgisini olabildiğince hızlı bir biçimde çekebilmek çok önemlidir. Bu sebeple, “şunu biliyor muydun?…” ya da “sana göstermek istediğim bir şey var” gibi bir cümleyle konuşmaya başlamak son derece iyi bir fikirdir. Bu yolla, kişinin ilgisini çabucak çekebilirsiniz. Sadece bunu eğlenceli bir yolla yaptığınızdan emin olun.

  • Çok fazla soru sormaktan kaçının

Potansiyel sevgilinizin her gün neler yaptığı ya da hayattan neler beklediği hakkında çok fazla soru sorarak sohbete başlamak, bir süre geçtikten sonra inanılmaz sıkıcı bir hal alacaktır. Esprili bir şeylerle konuşmaya başlamayı deneyin – ileride zaten soru sormak için çok fırsatınız olacak. Bazı şeyleri ilk buluşmaya saklamalısınız, böylece yüz yüze buluştuğunuzda hakkında konuşacak bir şeyleriniz olur.

  • Olmadığınız biri gibi davranmayın

Tıpkı resimlerinizde olduğu gibi, yazarken de kendiniz olabilmek son derece önemlidir. Bir noktadan sonra, karşınızdaki nasıl olsa sizin nasıl biri olduğunuzu anlayacaktır, dolayısıyla başlangıçtan itibaren kendiniz gibi davranmanız daha iyidir, böylece sizden hoşlanıp hoşlanmadığını da anlayabilirsiniz.

  • Birazcık kışkırtıcı sorular sormaktan korkmayın

Tabii ki, internetten tanışırken dahi olsa tam anlamıyla kışkırtıcı biri gibi davranmak istemezsiniz, ancak kışkırtıcı sorular sormaktan korkmanıza da gerek yoktur. Eğer korkarsanız, sohbet bir süre sonra ister istemez sıkıcı hale gelecektir ve kimse bu noktadan sonra geri dönmek istemez. Örneğin, profil fotoğraflarında çok fazla bikinili resme yer veren bir kızla konuşuyorsanız, “sürekli böyle bikiniyle mi dolaşırsın? ;-)” yazabilirsiniz. Bunu mizahla süslediğiniz sürece, yanlış anlaşılmazsınız.

  • Garip bir şeyler yazın

Potansiyel sevgili adayınızın, profilinde hiçbir yazmadığı ve sizin de nasıl başlayacağınızı bilemediğiniz durumlarda, kulağa garip gelen bir yazarsanız, genellikle durumu kurtarmış olursunuz. İçinde ironi barındıran tamamen modası geçmiş bir tavlama cümlesi de olabilir, hakkınızdaki garip bir gerçek de olabilir. Hatta ve hatta, ilk buluşmanızda birlikte yapacağınız saçma sapan bir eylem hakkında soru sormak bile olabilir, örneğin “birlikte banka soyalım mı?” gibi. Sadece, ironinin ve mizahın açık ve anlaşılır olduğundan emin olun, böylece karşınızdaki sizin ciddi birisi olmadığınıza inanabilir.

  • Güvensizlikten kaçının Basit ipuçlarıyla iyi bir arkadaşlık başlatmak:

Ne kadınlar, ne de erkekler, güvensiz bir ortamdan hoşlanmazlar. Bu nedenle, “biraz bile olsa ilginç biri olduğumu düşünüyorsan, bana cevap yazar mısın?” gibi şeyler yazmaktan daima kaçınmalısınız. Bu yaklaşım sizi bir yere götürmez. Birisiyle iletişime geçtiğinizde, kaybedecek hiçbir şeyiniz yoktur – elbette, karşınızdaki kişi sizi tanımadığı sürece. Bu sebeple, karşınızdaki kişide ilgi uyandırırken bir yandan da güven vermeye çalışın ve buna rağmen bir cevap alamıyorsanız, karizmayı çizdirmeden başka bir kişiye zıplayın.

  • Karşınızdaki kişiyi itmeyin

Her ne kadar, eşleştiğiniz kişinin dünyanın en harika insanı olduğunu düşünseniz bile, bazı şeyleri hayal gücüne bırakmak son derece önemlidir. Örneğin, daha ilk mesajınızda, bir erkeğin ilk buluşmada ne yapması gerektiği hakkında okudunuz tüm ipuçlarını bir çırpıda gerçekleştirmeye çalışmayın. Ve en önemlisi – ikinizin müstakbel geleceği hakkındaki tüm hayallerinizi kendinize saklayın. Henüz birisiyle yeni yazışmaya başlamış birini, bu hayalleri duymaktan daha çok korkutacak bir şey sanıyoruz ki yoktur.

Dolayısıyla, özetle, en önemli şey sizsiniz – hem gösterdiğiniz resimler açısından hem de insanlara yazdıklarınız açısından- ve kalabalıklar arasından sıyrılmaya çalışmayı da unutmayın. Bunu da başarabilmeniz için, eğlenceli ya da garip şeyler yazın ve klişelerden, sıkıcı sorulardan uzak durun.

Birkaç kişiye yazmaya başladıktan sonra, tüm bu sıraladıklarımız size çok doğal gelecek. Ne duruyorsunuz, haydi doğru internete!

scroll up