facebook izleme kodu

Online tanışma, günümüzde çok büyük bir endüstri haline geldi ve görünen o ki, herkes hayatında bir kere mutlaka online tanışmayı denemiştir. Basit bir akıllı telefonla bile, istediğiniz zaman, herhangi birisiyle tanışabilirsiniz. Özellikle internetten tanışma çılgınlığının patlamasından sonra gerçekleşen mutlu beraberlik ve evliliklerin sayısındaki artış dikkate alındığında, sonuçların çoğu zaman olumlu olduğu gözlemlenmekte.

Hatta yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, online olarak başlayan ilişkilerin, diğer yollarla başlayan ilişkilere oranla çok daha başarılı oluyor, çünkü online tanışma yönteminde, kişiler, birlikte olmak istedikleri kişilerle bir tür filtreleme sonucunda tanışıyor ve bunun sonucunda da başarı yüzdesi artıyor.

Bunu aklımızda tutarak devam etmemiz gerekirse, yine de bazı, görgüden yoksun insanların da online tanışma dünyasında yer aldıklarını biliyoruz. Online tanışma dünyasında, katılımılar tarafından yapılan ve uygun birini bulabilme şansını doğrudan etkileyen bazı önemli hatalar vardır. İnternette, nasıl bir partner bulabileceğiniz ile ilgili çok sayıda bilgi mevcut, ancak nelerin yapılmamasına dair bilgiler o kadar çok değil. Yapılan en önemli üç hatayı ve çözümlerini sizler için derledik. Gerçekten özel birisini arama sürecinizi daha kusursuz hale getirmek için, yapılan bu budalalıklardan ders çıkarabilirsiniz.

İlişkiyi Bozan Sebepler İçin Bahaneler Uydurmak

Erkeklerin, internetten tanışma esnasında yaptığı hataların en büyüklerinden biri de tam karşılarındaki ilişki bitirici sebepleri görmeden gelmektir. Bunun daha da kötüsü ise, birçok erkeğin çeşitli bahaneler üretmesi ve “evet, ama…” ile başlayan cümleler kurmasıdır. Online tanışma harika bir araçtır, çünkü nasıl birisini aradığınızı tam olarak belirtebilir ve bu kalıplara tam olarak uyan birini bulmaya çalışabilirsiniz; eğer sadece profil fotoğrafını çok beğendiğiniz biri için bu tür kurallarınızı ve kıstaslarınızı görmezden gelmeye başlarsanız, amacınızdan ödün vermiş olursunuz.

Online Tanışmada Erkeklerin Yaptığı HatalarÖrneğin, eğer sigara içen birisini sevgiliniz olarak görmek istemiyorsanız, bu durumla ilgili açık seçik nedenleriniz var demektir. Belki sigara içmeyi yakın bir geçmişte bırakmış olabilirsiniz, belki de daha önce sigara bağımlısı olan biriyle çok kötü geçmiş bir ilişkiniz olmuştur, hiç fark etmez, sigara paketine bağımlı yaşayan biriyle birlikte olmamanız için yeterince sebebiniz var demektir.

Ancak daha sonra, bu kararınızı görmezden gelip, sadece sevimli ve sempatik olduğu için sigara içen biriyle buluşmaya gitmeye karar verirseniz, sizin için en doğru kadını bulabilme hayalleriniz çoktan suya gömüşmüş demektir.

Çözüm

Başarılı bir ilişki kolaylıkla kurulamaz, çünkü ilk başlarda, iki taraf da birbirinin dış görünüşünü beğenir. Kötü özelliklere sahip güzel insanları filtreleyebileceğiniz yollardan birisi de, profilinizde sevmediğiniz ya da nefret ettiğiniz şeyleri açıkça yazmaktır. Eğer bu tür bir işleve sahip olmayan bir sitedeyseniz, birine mesaj göndermeden önce profilini tamamen, detaylıca okuduğunuza emin olun. Diyelim ki uzun mesafeli bir ilişki istemiyorsunuz. Eğer ilgilendiğiniz herkesin profilini tamamen okumazsanız, kendinizi, hedeflerinizle ve isteklerinizle tam anlamıyla uyuşmayan, örneğin sizden çok uzakta yaşayan biriyle, konuşuyor bulabilirsiniz.

Bazen bu tip hoşlanmama durumları kolaylıkla değişebilir; örneğin, karşınızdaki kişi sigara içmeyen birini arıyor ve siz de bu kötü alışkanlıktan kurtulmaya çalışıyorsunuz diyelim, böyle bir ilişki elbette size de çok yardımcı olacaktır. Buluşmaya gittikten ve karşınızdaki kızdan gerçekten çok hoşlandığınızı fark ettikten sonra, ilişkinizi sürdürebilmek için sigarayı tamamen bırakmak için kendinizi motive edebilirsiniz. Eğer bu hoşlanılmayan özellikler küçükse, işler yolunda gidebilir, ancak gerçekten ciddi olanlar, sizin için süreci tamamen zaman kaybına dönüştürebilir. Bu durumu aklınızdan hiç çıkarmayın ve kişilerin profillerine bakarken bu tip ilişki bitirici detayları dikkatlice analiz edin.

Sadece Cinsellik Arayışında Olmak

Cinsellik konusundan, yalnızca, profilinde bunu açık açık ana ilgi alanlarından biri olarak belirtmiş kişilere bahsetmelisiniz. Aksi takdirde, bu konuyu, konuşulacaklar listenizden çıkarmalısınız. Eğer sizi bu konuda bir yoruma davet etmediyse ve siz de bu tip imada bulunduysanız, muhtemelen kaba tabirle abaza, hatta sapık gibi görünürsünüz.

Online Tanışmada Erkeklerin Yaptığı HatalarEğer cinsellik sizin ana önceliğiniz ise – yani bir ilişkiye başlamanın ve karşınızdakini tanımaya çalışmanın aksine-, sadece yatak arkadaşlığına ayrılmış birçok web sitesi ve uygulama bulunmaktadır. İnternetten tanışma, yatak odasının dışında da ilişkiler kurmak için birini arayan kişiler içindir. Eğer tüm ilgilendiğiniz iletişime geçtiğiniz kişinin fiziksel görünüşü ve çekiciliği ise, doğru sitede gezindiğinizden emin olun. Eğer bu zihin yapısındaysanız, buradan daha rahat ilişiler hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çözüm

Söz konusu tanışma olduğunda, mevcut olan birçok seçenekle birlikte, ihtiyaçlarınıza hitap eden uygun bir site bulmak son derece kolaydır. Eğer sadece cinsellik istiyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz sayısız web sitesi var. Ama eğer ciddi bir ilişkiyle ilgileniyorsanız, o halde karşınızdaki kadının ilgisini çekmeniz gerekir.

Bazı erkekler, tavlama cümlelerinin ortama güven yaydığı gibi yanlış bir kanıya sahiptir, ancak gerçek şu ki birçok kadın bunun tam tersini düşünmekte. Tabii ki, kadınlar cinsellik konuşmaktan daha mutlu olurlar, ancak bunu tam olarak güvendikleri ve yanında rahat hissettikleri kişiyle gerçekleştirmek isterler.

Bazen, gerçekten ciddi bir ilişki arıyor olabilirsiniz, ancak cinsel tercihler de aynı derecede önemli olabilir. Bu senaryoda, gerçekten işe yarayan yaklaşımı bulabilmeniz gerekmekte. Örneğin, yapabileceğiniz ilk ve en etkili şey, sizinle aynı cinsel tercihlere sahip olup olmadıklarını öğrenmek üzere profiller arasında gezinmek olacaktır. Hem erkeklerin hem kadınların yaptığı ortak hata, internetten tanışmalarda akla gelebilecek her konuda konuşma haklarının olduğuna inanmalarıdır.

Daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Biraz düşünürseniz, bu inanışın tamamen yanlış olduğunu anlayabilirsiniz – en son ne zaman bir barda bir kadınla karşılaştınız ve hemen oracıkta cinsellikten bahsettiniz? Öncelikle, konuştuğunuz kişiyi tanımanız gerekmekte, birbirinizin yanında kendinizi rahat hissetmelisiniz ve ancak bundan sonra konu daha kişisel şeyleri tartışmaya geçebilir.

Reddederken Sinirli Olmak

Erkekler ve kadınlar, reddedilmeyle başa çıkmak konusunda tamamen farklı görüşlere sahiptir. Erkekler herhangi bir cevap almamayı tercih ederken, kadınlar kısa bir ret mesajı okumayı tercih ederler. Ancak bununla birlikte, kimi zaman tam tersi reaksiyonlar da oluşma eğiliminde olabilir. Erkekler, ilgilenmedikleri mesajları görmezden gelebilir ve kadınlar da erkeklerin okumak istemediği ret mesajlarını gönderebilirler.

Online Tanışmada Erkeklerin Yaptığı HatalarNe yazık ki, internetten tanışma ortamı, bir ret mesajı aldıktan sonra küfürlü mesajlarla tepki gösteren küçük bir insan kitlesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu tip mesajlar sadece mesajı alan kadınları derinden yaralamakla kalmıyor, günümüz dünyasında, sosyal medya üzerinden kolaylıkla viral bir boyut kazanabiliyor. Dahası, bazı erkekler görmezden gelinmeyi hazmedemezler, bu durum da online tanışmayı kadınlar için biraz korkutucu hale getirebilir.

Eğer böylesi bir cevap verirlerse, bu kadınlar bir dizi küfre tahammül etmek zorunda kalabilir. Mesajları görmezden gelirlerse bu sefer de “kaba” olarak kabul edilirler. Bu gibi durumlarda, kadınlar online tanışma sitelerinden tamamen ayrılmaya karar verebilirler.

Çözüm

Reddedilmeyle daima yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Tepkilerinizi kontrol altında tutmaktan başka, bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Kuşkusuz, bir ret cevabı almak güveninize zarar verebilir ve özgüveninizi düşürebilir, ancak bu ret cevabının sizi ele geçirmenize izin vermenize de kesinlikle gerek yoktur. Elbette ki, bir kızın sizinle ilgilenmediğini en başta öğrenmek aksine birkaç kez buluştuktan sonra aslında sizinle başından beri hiç ilgilenmediğini öğrenmekten çok daha iyidir, öyle değil mi?

Buna ek olarak, bazı reddedişler tamamen kişisel olarak algılanmayabilir ve dış etkenlere bağlı olabilir, boş zaman eksikliği ya da ailedeki beklenmedik değişiklikler gibi. Bir cevap almadıysanız, takip eden bir mesaj göndermeniz hoş karşılanabilir. Ancak bundan sonra da bir cevap almazsanız, bir diğer adaya geçin. Asla bir cevap alamayacağınız bir kişi üzerinde takılıp kalmayın.

En nihayetinde, diğer kişilerin içinde bulundukları durumlar ile ilgili bir fikir sahibi olamayız, dolayısıyla bizi reddettiklerinde onları yargılama ya da rencide etme hakkımız da yoktur. Öyleyse neden bu ret cevapları bizim kalbimizi yaralasın ki? Aslında bu durum, internetten tanışma aldatmacasının bir kurbanı olmaktan çok daha iyidir.

Özet

Bir karar vermeniz gerek. Üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadığınız bir mesaj aldığınızda moraliniz mi bozulacak? Ya da kontrol edebileceğiniz şeylere mi odaklanacaksınız? Yukarıdaki hataları yapmaktan kaçının ve ancak böylelikle gerçekten özel kişiyi bulabileceğinizi unutmayın!

scroll up