facebook izleme kodu

Online tanışma ile ilgili olarak kimsenin pek konuşmadığı bazı gerçeklere geçmeden önce, bu sektörün ateşli bir savunucusu olduğumu ve şu anki ilişkim için teşekkür borçlu olduğumu belirtmem gerek. Profiller arasında dolanırken ve gerçekten herhangi bir adım atmadan geçirdiğim süreler sonunda, birkaç yıl önce gerçekten bu dünyaya dalmaya karar verdim ve kısa bir süre sonra da şu anki kız arkadaşımla tanıştım. Bunu aklımızda tutacak olursak, online tanışmayı ve arkasındaki iti gücü tam anlamıyla onaylıyorum ve tanıdığım herkesi mutlaka bir kere deneye davet ediyorum, çünkü kiminle tanışacağınızı asla bilemezsiniz.

Öte yandan, online tanışmaya yeni giren kişileri, birkaç konuda uyarmak istiyorum, bunlardan bazıları:

Aktif Olmayan Profiller Vardır

Online tanışma, kendi başarısının kurbanı olmuş bir sektör olarak değerlendirilebilir, çünkü her geçen gün ne kadar çok online tanışmaya katılırsa, o kadar çok profil terk edilmiş ve pasif kalmış hale gelmektedir. Her ne kadar, ilişki sahibi olmuş kişiler için muhteşem bir gelişme olsa da, uzun süredir hesaplarını kontrol etmeyen kişilere mesajlar gönderen kimseler için de haberler o kadar korkunç.

Şoke edici biçimde, eHarmony üyelerinin %96’sının hesaplarını hiç kontrol etmedikleri ya da üyelik ücretlerini ödemediklerine inanılmaktadır. Bu durum Match için ise biraz daha iyi; %93. Peki bu sizin için ne anlama geliyor? Bunun anlamı, mesaj gönderdiğiniz her 100 kişiden sadece bir avuç kadarı mesajlarınızı gerçekten okuyor demektir.

Söz konusu istatistikler yaklaşık beş yıl öncesine aittir ve OKCupid tarafından yayınlanmıştır, ancak verilerin bugün de çok farklı olmadığı düşünülmekte. Match’in, 2011 yılında OKCupid’i satın almasından sonra, bu makaleyi sitelerinden kaldırdılar, ancak yine de piyasada varlığını sürdürmeye devam etti ve verdiği zarar süregeldi. Şunu da belirtmek gerekir ki, makale, daha sonraları her iki siteye de rakip olacak başka bir site tarafından yayınlandı, dolayısıyla, verilere temkinli yaklaşılmalı.

Yıllar geçtikçe, Match ve aktif kullanıcıların sayısının böylesine az olmasıyla alakalı çok sayıda dava görüldü ve bu durum, online tanışma sektöründe birtakım sorunlara yol açtı. Her ne kadar bu davaların büyük bir çoğunluğu, kızgın üyeler tarafından açılsa da, bazıları işi biraz daha ileri götürerek, birçok profilin sahte olduğunu ve birçok hesabın da, üyelerin üyeliklerini yenilemeleri için, şirket çalışanları tarafından yönetildiğini ileri sürdü. Bu davaların tümü mahkemelerce reddedildi, ancak biz, son durum hakkında çok önemli bazı bilgiler öğrenmiş olduk;

  • Birincisi, Match, hizmet şartlarında, kullanıcılarını izlemedikleri maddesine yer verdi.
  • İkincisi, sahte ya da pasif profiller ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmediklerini söylediler.

Kimsenin Dile Getiremediği Online Tanışma GerçekleriBu iki noktayı aklımızda tutacak olursak, bu şu anlama geliyor; söz konusu iddialar doğru olsa bile, Match’in, herhangi bir eylemde bulunma ya da herhangi bir bildirim yapma zorunluluğu yoktur. Belli nedenlerden dolayı, bu durum, birçok üyenin deneyimlerini tam anlamıyla mahvetti.

Eğer siz de, online tanışma sahnesine adı atıyorsanız, bu durum, mutlaka dikkat etmeniz ve araştırmanız gereken şeylerin başında geliyor. Pasif profiller varlığını sürdürmeye devam ediyor, dolayısıyla nadiren bir cevap alıyorsanız, sakın kalbiniz kırılmasın.

Dolandırıcılar Daima Olacaktır

Her ne kadar, açılmış profillerin çok az bir kısmı da olsa, online arkadaşlık sitelerinde bir dizi dolandırıcılıklar yaşanmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, her yıl bir milyon insanın neredeyse dörtte birinin, online arkadaşlık dolandırıcılığından etkilendiği düşünülmekte, zararın ise her yıl 60 milyar doların üzerinde olduğu hesaplanmaktadır. Eğer dikkatli olmazsanız, siz de kolayca bu dolandırıcılıkların birinden zarar görebilirsiniz.

Sadece neden olabilecekleri zararı göstermek için, size bir örnek vermek istiyorum. Match’e üye olduktan sonra, New York’lu bir kadın, kimlerle tanışacağı konusunda heyecan içerisindeydi – ki bu zihniyet birçoğumuzda vardır. Kısa bir süre sonra, Afganistan’da görevde olduğunu iddia eden biriyle tanıştı. İlişkileri gelişti ve sohbet ilerledikçe, kadın internet üzerinden adama tam 25.000$ gönderdi.

Ne yazık ki, bu tür dolandırıcılıklar internette her gün meydana gelmekte ve bu tür numaraları yiyen sadece bu kadın değil. Hem kadınlar hem de erkekler, arkadaşlık sitelerinde tanıştıkları yabancılara para gönderme hatasına düşüyor ve bu durum öylesine ciddi bir hal aldı ki, FBI, internet güvenliği hakkında bir rapor yayınlamak zorunda kaldı.

Kimsenin Dile Getiremediği Online Tanışma GerçekleriYabancı kişilere para göndermeye ek olarak, yaralanmalar ve hatta ölümle sonuçlanan çok daha dramatik hikâyeler de basında yer almakta. Kısa bir süre önce, Match üzerinde bir erkekle tanışmış olan bir kadına dair ünlü hikâye kulaktan kulağa yayılmıştı. Çiftimiz birçok eğlenceli randevuya çıkmışlar, keyifli vakit geçirmişler.

Kadın ilişkiye son vermek istediğinde ise, adam kadını defalarca bıçaklayarak öldürmüş. Bundan kısa bir süre sonra, Match yine bir davayla yüz yüze geldi, ancak bu sefer harekete geçtiler. Dava sonucunda, arka plan kontrollerini devreye sokmaya karar verdiler.

Gerçeği söylemek gerekirse, bu yeni arka plan kontrolleri, pek de yardımcı olmadı. Aslında, Match daha en başlarda, bu arka plan kontrollerinin “çok az faydalı” olacağı itirafında bulunmuştu. Hatta şirket çalışanları da, kontrollerde birtakım kusurlar olduğunu itiraf ettiler ve üyelerinin herhangi bir güvenlik eksikliği hissi yaşamamaları için ellerinden geleni yaptıklarını söylediler.

Peki, Match gerçekten yardım etmeye mi çalışıyordu yoksa sadece reklam amacıyla, giderek yükselmekte olan sorunlar hakkında bir şeyler yaptıkları imajını mı vermek istediler? Her iki şekilde de, üyeler tamamen korunmasız bırakıldı ve internette dikkatli adımlar atmak her zamankinden önemli hale geldi. Eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini hissederseniz, o kişiyle konuşmayı derhal sonlandırın ve sadece güvendiğiniz kişilerle sohbet edin.

Online Tanışma Mahremiyeti Ortadan Kaldırabilir

İnternetten tanışılan kişilerle çıkılan ilk randevularla ilgili verilen tüm güvenlik ipuçlarına ve tavsiyelere rağmen, hala kadınların yaklaşık üçte birinin ilk buluşmada geceyi yatakta sonlandırdıkları düşünülmektedir. Eğer, ciddi bir ilişkiden ziyade, kaçamak bir seks aramaya karar verdiyseniz, bu istatistik size için fantastik görünecektir. Ancak, eğer daha ciddi bir şeyler arıyorsanız, bu oran tam bir felakete yol açabilir.

İnternetten birisiyle konuştuğunuzda, her gün çok farklı konulardan söz etmek oldukça kolaydır ve hatta ilk randevuyu ayarladıktan sonra bile, hala ikinizin arasında daldan dala atlayan sohbetler gerçekleşecektir. Burada problem şu ki, genellikle karşımızdakini, gerçekte olandan daha iyi tanıdığımızı düşünürüz; ilişkinin ne durumda olduğuyla ilgili yanlış kanılara kapılıyoruz. Elbette, partnerinizin makarna yemeye bayıldığını ve Salı günleri badminton oynamaya gittiğini biliyor olabilirsiniz, ancak yine de, bir miktar birbirinize yabancısınızdır.

Uzmanlar diyor ki, ilk randevularını gerçekleştiren çiftlerin büyün çoğunluğu çok yanlış zihniyetlere sahiptir, çünkü muhtemelen akıllarında hala gerçekleştirdikleri son birkaç buluşma yer almaktadır ve siz, üçüncü belki beşinci aday olabilirsiniz. Ancak elbette, online olarak ne kadar çok konuşmuş olursanız olun, ilk buluşma ilk buluşmadır. Bu kadar çok sayıda insanın daha ilk buluşmalarında sevişmelerinin nedeni, henüz tanışmamış olmalarına rağmen birbirilerine çok sayıda tahrik edici flört mesajları atmış olmaları ve aralarındaki cinsel çekim gücünü arttırmalarıdır. Normal olarak, ilk buluşma, bu flört mesajlarının, gecenin sonunda çiftlerden birinin diğerinin evinde sabahlamasıyla sonuçlanan bir devamı niteliğindedir.

Kimsenin Dile Getiremediği Online Tanışma GerçekleriÖyleyse, buradaki asıl problem ne? İnternetten arkadaşlık dünyasına daldığınızda, kendinize bir yanılsama kurmanız ve hayatınızın aşkıyla mesajlaştığınızı düşünmeniz oldukça kolaydır. Sonunda onlarla yüz yüze randevulaştığınızda, tüm yaşananların hayal kırıklığıyla sonuçlanması beklenebilir, çünkü karşınızdakini ve aranızdaki etkileşimi kafanızda çok fazla büyütmüşsünüzdür. Bununla birlikte, saatler süren o mesajlaşmaların boşa gitmiş olmasını istemeyiz, çünkü kendimizi “aramızdaki çok farklı bir çekim” diye çoktan ikna etmişizdir, dolayısıyla geceyi seksle sonlandırırız.

Aynı anda milyonlarca insanın hepsinin bunu yaptığını ve Match gibi arkadaşlık sitelerinin tek gecelik ilişki kurulacak yerlerden ibaret hale geldiğini hayal edin. Eğer daha ciddi bir şeylerle ilgileniyorsanız, bu etkiye karşı oldukça dikkatli olmalısınız, çünkü gerçekten zarar verici olabilir. Bazen, birisiyle gerçek anlamda bir etkileşim içine girebilirsiniz, onlarla hiç vakit kaybetmeden yatarak, aradaki bu büyüyü bir anda mahvedebilirsiniz. Cinsellik yaşamadan önce birini tam anlamıyla tanısanız ne kaybedersiniz ki?

Daha Sığ Hale Geleceksiniz

Gerçek hayatta, çok fazla seçeneğe sahip olmanın çok iyi bir şey olduğu bize öğretilmiştir, ancak söz konusu online tanışma olduğunda, bu düşünce yapınız kökten değişebilir. Binlerce farklı profille karşılaştığımız zaman, karşımızdaki hemencecik sadece bir yüzden ibaret hale dönüşürler ve hepimiz biliyoruz ki, sadece dış görünüşünü beğenerek birini seçtiysek, işler her zaman sekteye uğrayacaktır. Buna rağmen, yüzler okyanusundan en iyi görünüşe sahip olan insanları seçme alışkanlığına düşmek son derece kolaydır, çünkü bu, tüm o profilleri okumaktan daha kolaydır ve ilk bakışta en iyi sistem gibi görünür.

Sadece birkaç hafta sonra, kendinizi, her bir profili tek tek okuyup tüm detayları analiz etmekten, sadece profil resmi bulanık olduğu için birini ilgi alanınızın dışına atarken bulacaksınız. Daha sonra, profillerinde sadece tek bir kelimeyi yanlış yazdıkları için ya da kötü bir selfie çektikleri için veya sadece isimlerini beğenmediğiniz için insanları reddetmeye başlayacaksınız. Tüm bu saniyeler içinde reddettiğiniz insanlardan biri, en çok ortak noktaya sahip olduğunuz kişi olabilir ve bunun tüm sebebi ise online tanışmanın sizi daha sığ hale getirmesidir.

Kimsenin Dile Getiremediği Online Tanışma GerçekleriTabii ki, bunun tek çözümü, daima dış görünüşün altında yatan ince detaylara dikkat etmek ve online tanışmaya düzenli aralıklar vermektir.  İnsanları basit, aptalca nedenlerle reddettiğinizi düşünmeye başlarsanız, bilgisayarınızdan birkaç gün uzak durun ve yenilenmiş olarak tekrar ekranın karşısına oturun. Bunu yapmayı gerçekten öğrendiğinizde, normalde hiç beğenmeyeceğiniz bir saç rengine sahip biriyle konuştuğunuzu ve onda kendinizi gördüğünüzü fark edebilirsiniz.

Irklar Arası İlişkiler Nadiren Görünür

Artık biliyoruz ki online tanışmalar insanları daha sığ hale getirmekte, ancak öte yandan, bu durumdan nasıl kaçınacağınızı da öğrenmiş bulunuyorsunuz. Online tanışma sürecinde gördüğümüz bir başka problem de, bir birlikteliğe başlamış insanlar arasındaki çeşitlilikte yaşanan eksikliklerdir. Irkları ya da dinleri ne olursa olsun bir araya gelmeyi başarmış çiftleri her gördüğümde çok mutlu oluyorum, ancak yine de, çeşitliliğin bu kadar az olması korkutucu.

Yeni yapılan bir çalışmada ortaya konduğuna göre, öncelikle, gönderdikleri mesajlara hızlıca yanıt alabilenlerin büyük çoğunluğu beyaz erkeklerdir. Bununla birlikte, beyaz bir erkeğin başka bir etnik kökene sahip birine cevap mesajı göndermesi ise nadiren görülmektedir. Çalışma aynı zamanda, siyah kadınların da çok nadiren geri dönüşler alabildiğini ortaya koymuştur.

Yine bu çalışmadan öğrendiğimiz bir başka detay ise, beyaz kadınların yarıdan fazlasının, sadece kendisiyle aynı etnik kökene sahip birisiyle buluşmayı tercih edebileceklerini söylemesidir. Her ne kadar, Latinler ve Asyalılar beyaz erkeklere yönelik bir yabancı tutkusu gösterse de, beyaz kadınlar, açıkça beyaz erkeklere ilgi gösterme eğilimindedir.

Kimsenin Dile Getiremediği Online Tanışma GerçekleriBahsi geçen çalışma OKTrends (OKCupid’in blogu) tarafından gerçekleştirilmiş, bu yüzden de ilk yayınlandığında büyük bir şüpheyle karşılanmıştır, ancak Ulusal Bilim Vakfı tarafından yapılan tarafsız bir çalışma da tam olarak aynı sonuçları ortaya koymuştur. Peki, bunun ne önemi var? Nihayetinde, bu çalışmalar, söz konusu online tanışma olduğunda herkesin eşit şansa sahip olmadığını, diğer etnik kimlikler çok yanlış sebeplerle göz ardı edilebilirken, beyaz erkeklerin herkesin tercihi olduğunu göstermektedir.

Özet

Bugünkü yazımızda, daha önce kimsenin konuşmaya cesaret edemediği altı büyük tanışma gerçeğini dile getirdik ve siz de, bir arkadaşlık sitesine kaydolmadan önce bu sunduğumu kilit hususları göz önünde bulundurmalısınız. Elbette, online tanışma harika bir araçtır ve ben de online tanışma yoluyla hayatımın aşkını bulmayı başardım, ancak az önce okuduklarına bağlı olarak çok dikkatli olmak zorundasınız. Eğer yine de online tanışma dünyasına adım atmak istiyorsanız, güvende kalın, iyi şanslar!

scroll up